Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Namibie pozastavila očkování ruskou vakcínou Sputnik V

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Namibie pozastavila očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Oznámilo to dnes namibijské ministerstvo zdravotnictví. Děje se tak krátce poté, co regulátoři v sousední Jihoafrické republice odmítli vakcínu registrovat kvůli obavám, že nebude bezpečná pro lidi, kteří jsou náchylní k nákaze HIV, píše agentura Reuters.

Ruská vakcína využívá dva nepatogenní viry, konkrétně dva upravené lidské adenoviry jako vektory neboli nosiče genetické informace. Adenoviry, které jinak způsobují mírné respirační onemocnění, jsou ve vakcínách geneticky upraveny, aby se nemohly množit.

Jihoafrický regulátor SAHPRA se rozhodl neschválit nouzové nasazení vakcíny Sputnik V, protože podle některých studií vakcíny, jež používají vektor adenoviru pět, jako tomu je v případě Sputniku V, mohou zvýšit náchylnost k nákaze HIV u mužů. Výskyt HIV je v JAR a v Namibii vysoký.

Namibijské ministerstvo zdravotnictví v prohlášení uvedlo, že očkování ruskou vakcínou přerušilo "z důvodu velké opatrnosti, související s tím, že muži, kteří dostanou Sputnik V, mohou být vystaveni vyššímu riziku nákazy HIV". Doplnilo, že vzalo v úvahu rozhodnutí jihoafrických regulátorů.

Národní výzkumné centrum pro epidemiologický a mikrobiologický výzkum Nikolaje Gamaleji, které Sputnik V vyvinulo, tvrdí, že rozhodnutí Namibie se nezakládá na žádných vědeckých důkazech nebo výzkumu. "Sputnik V je nadále jednou z nejbezpečnějších a nejúčinnějších vakcín proti covidu-19 na světě," sdělil institut agentuře Reuters. Doplnil, že bezpečnost vakcín a léků, které využívají upravené lidské adenoviry jako vektory, je doložena 250 klinickými studiemi a 75 mezinárodními publikacemi.

Sputnik V se kromě Ruska používá v řadě dalších zemí na různých kontinentech. Povolení pro nouzové použití dostal i v Maďarsku a v Srbsku, ačkoli Světová zdravotnická organizace (WHO) či Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu zatím neschválily.

Namibie uvedla, že rozhodnutí pozastavit očkování ruskou vakcínou má okamžitou platnost a potrvá do doby, než WHO Sputnik V schválí. Obyvatelé Namibie, kteří již byli očkováni první dávkou vakcíny Sputnik V, budou moci dostat i druhou dávku.

Namibie obdržela 30.000 dávek ruské vakcíny darem od srbské vlády. K 20. říjnu ale v zemi bylo podáno jen 115 dávek ruské vakcíny.

Namibie očkuje také vakcínami od společností Sinopharm, Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Johnson & Johnson, které získala formou darů i na základě kupních smluv. Plně naočkováno proti covidu-19 dosud bylo zhruba 240.000 z 2,5 milionu Namibijců. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která šíření infekce ve světě monitoruje, se od začátku pandemie koronavirus v Namibii prokázal u 128.444 lidí, z nichž 3545 nemoci covid-19 podlehlo.

Témata:  Namibie očkování

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 9:26

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy