Články k tématu: bosna a hercegovina

V Bosně zatčen bývalého velitel muslimských sil. Zmasakroval stovky Srbů

27.04. 15:17

Sarajevo - Bosenská policie dnes zadržela bývalého velitele muslimských sil za války v 90. letech Atifa Dudakoviče, který je podezřelý ze spáchání válečných zločinů na srbském obyvatelstvu v roce 1995. S odvoláním na sdělení úřadu pro vyšetřování SIPA o tom informovala regionální televize N1.

Bosna očekává nápor uprchlíků, posiluje kontrolu hranic

26.04. 18:37

Sarajevo - Vláda Bosny a Hercegoviny dnes oznámila, že posílí kontrolu hranic s cílem zabránit dalšímu příchodu migrantů během letních měsíců. Opatření má pomoci zemi zajistit, aby byla dodržována práva migrantů, kteří do země už přišli. S dkazem na sdělení vlády o tom informovala agentura Reuters.

Erdogan bude agitovat v Evropě, první volební mítink se uskuteční v Sarajevu

25.04. 17:16

Sarajevo - První zahraniční volební shromáždění tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) se uskuteční 20. května v Sarajevu. Do metropole Bosny a Hercegoviny plánují pořadatelé dopravit na 10.000 Turků z evropských zemí, informoval dnes server…

reklama

Policie na Balkáně rozbila gang, jež pašoval do Evropy uprchlíky

24.04. 16:13

Sarajevo - Policie Bosny a Chorvatska provedly koordinovanou operaci, pří níž zatkly dvacet členů organizované skupiny, která pašovala migranty přes území obou států do Evropské unie. Informovala o tom dnes bosenská média s odvoláním na sdělení poskytnuté bosenskou prokuraturou.

Chorvatsko opět buduje most na Pelješac, Bosna protestuje

24.04. 12:06

Záhřeb - Chorvatsko v pondělí podepsalo dohodu s čínskou společností China Road and Bridge Corporation na výstavbu mostu, který spojí přes poloostrov Pelješac celé chorvatské pobřeží. Projekt ale po šestiletém přerušení stavby znovu vyvolal pobouření v Bosně, podle které se obě země nejdřív musejí…

Bosna zakázala vstup šéfovi ruského motorkářského klubu Noční vlci

15.03. 16:46

Sarajevo - Bosna zakázala vstup na své území šéfovi Nočních vlků Alexandru Zaldostanovovi. Ruský motorkářský klub, známý blízkými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se chystá v neděli v Srbsku zahájit svou devítidenní cestu Balkánem.

Ve věku 48 let zemřel romský herec Mujić. Byl hvězdou Berlinale, pak se živil jako sběrač odpadků

26.02. 08:23

Sarajevo - 18. února zemřel v Sarajevu bosenský herec Rom Nazif Mujić, bylo mu 48 let. Před pěti lety se stal díky roli v dokumentárním dramatu Danise Tanoviče překvapivou hvězdou festivalu Berlinale, kde získal Stříbrného medvěda pro nejlepšího herce. V Bosně ale žil v naprosté chudobě.

Bosna a Hercegovina se obává návratu desítek tisíc migrantů

20.02. 14:32

Sarajevo - Sarajevo vyjádřilo obavu, že by zpět do Bosny a Hercegoviny mohly být deportovány tisíce Bosňanů, kterým byl odmítnut azyl v západoevropských zemích a ve Spojených státech.

Exgenerál Praljak měl u sebe neodhalitelný risk

31.12. 21:58

Haag - Jed, který v listopadu pozřel bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak po vyslechnutí svého rozsudku u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), nebylo možné předem odhalit.

V Bosně bylo obžalováno 11 Muslimů za válečné zločiny na Srbech

29.12. 17:21

Sarajevo - Bosna obžalovala 11 bývalých příslušníků převážně muslimských ozbrojených sil z válečných zločinů spáchaných na Srbech během války v letech 1992-1995.

V Bosně obžalovali 14 Muslimů a 4 Srby za válečné zločiny

28.12. 19:00

Sarajevo - Sarajevská prokuratura obžalovala 14 bývalých vojáků muslimské (dnes bosňácké národnosti) ze zločinů spáchaných během války v letech 1992-1995 na srbských civilistech.

Vojčka byla nesmírně krutá, soud v Sarajevu jí dal nejvyšší trest

27.12. 15:38

Sarajevo - Soud v Sarajevu vynesl dosud nejtvrdší rozsudek nad ženou za válečné zločiny spáchané během občanské války v Bosně. Bývalá příslušnice chorvatského vojska Azra Bašičová dostala 14 let vězení.

V Bosně zatkli exčleny muslimské armády, prý páchali zvěrstva na Srbech

19.12. 12:26

Sarajevo - Speciální jednotka bosenské policie zadržela šest lidí. Podle sdělení prokuratury jsou obviněni mimo jiné z válečného zločinu proti civilnímu obyvatelstvu v letech 1992-1995, z válečného zločinu proti zajatcům a z nabádání ke spáchání trestného činu.

Islámský stát se přesouvá do Evropy. Část Balkánu už prý ovládl

Aktualizovali jsme 16.12.2017, 22:15, 16.12. 18:12

Sarajevo - Bosna a Hercegovina je země v jihovýchodní Evropě a jako jedna z mála na kontinentu má za většinové náboženství islám. Doposud země nefigurovala v zájmu celoevropské společnosti, nyní se to však má změnit. Kvůli silné podpoře muslimů se realita stává pravdou - v Bosně a Hercegovině…

Rakouský terorista se schovával mezi bezdomovci, plánoval útoky na vánoční trhy

07.12. 17:00

Vídeň - Rakouská policie zadržela ve Štýrském Hradci mladého muže Bosny a Hercegoviny, který podle ní plánoval teroristický útok na vánoční trhy. Dle svědků si prohlížel na počítači videa z loňských atentátů v Nice a Berlíně. V obou případech teroristé využili k útokům nákladní auta.

Jednání prezidentů Srbska a Bosny nebylo snadné, připouští Vučič

06.12. 16:56

Bělehrad - V Bělehradě se dnes uskutečnilo jednání srbského prezidenta Aleksandara Vučiče s tříčlenným předsednictvem (kolektivní hlavou státu) Bosny a Hercegoviny (BaH). Hovořilo se o stavbě dálnice Bělehrad-Sarajevo, o vymezení hranic a o stanovisku Bosny ke Kosovu.

Úřady zatkly 13 Bosňáků, jsou podezřelí z válečných zločinů vůči Srbům

04.12. 21:51

Sarajevo - V Bosně dnes bylo zadrženo 13 Bosňáků, dříve označovaných jako Muslimové.Jsou podezřelí z toho, že se během občanské války dopustili válečných zločinů na Srbech žijících v okolí města Konjić.

Chcete do EU? Musí začít dělat reformy, vzkazuje Bosně eurokomisař

04.12. 20:54

Sarajevo – Pokud se chce Bosna stát členem Evropské unie, měla by urychleně zahájit dohodnuté reformy. Vzkázal jí to eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. Pozorovatelé nepředpokládají, že by bývalá jugoslávská republika mohla do unie vstoupit před rokem 2025.

Ratko Mladič dostal doživotí

22.11. 12:56

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes odsoudil bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče k doživotnímu trestu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-1995. Uznal ho přitom vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby.

Bosna splňuje vojenské podmínky pro NATO, politické ne

14.11. 19:48

Sarajevo - Bosna splňuje vojenské podmínky potřebné k dalšímu kroku směrem k členství v Severoatlantické alianci, nadále ale není jasné, zda může uspokojit politické požadavky.

V Bosně byl zadržen muž, který chtěl prodat část daytonské mírové dohody

02.11. 08:39

Sarajevo - Před téměř deseti lety se ztratila část daytonské mírové dohody, která v roce 1995 ukončila občanskou válku v Bosně. Policie nyní nedaleko Sarajeva zadržela bosenského Srba, který se snažil dokument prodat.

V Sarajevu hrozí dělení výuky podle jazyka a národností. Podnět podal rodič muslimského žáka

10.10. 11:04

Sarajevo - Školám v kantonu Sarajevo hrozí, že budou muset vést výuku odděleně ve třech jazycích - bosenštině, chorvatštině a srbštině. Ředitelé škol mají zajistit vyučování v jednom ze tří oficiálních jazyků konstitutivních národů Bosny a Hercegoviny, a to v souladu s rozhodnutím rodičů žáků.

Sarajevský soud zprostil viny muslimského velitele Srebrenice, který se údajně podílel na masakru Srbů

09.10. 13:24

Sarajevo - Soud v Sarajevu dnes osvobodil bývalého velitele bosenské armády Nasera Oriče (50). Pro Bosňáky, tedy muslimy, je Orić hrdinným obráncem srebrenické enklávy na východě Bosny během války v letech 1992 až 1995. Srbového ho ale viní z odpovědnosti i účasti na zabíjení Srbů ve vesnicích v…

V Bosně už exhumovali 65 těl muslimů, kteří byli zmasakrováni v roce 1992

19.09. 17:48

Sarajevo - Ostatky už nejméně 65 obětí exhumovali forenzní experti z hromadného hrobu v centrální Bosně, který byl objeven koncem srpna.

reklama
Fotogalerie