Články k tématu: Švédsko

Švédsko obešlo Maďarsko, které měsíce odkládá ratifikaci vstupu do NATO

06.12. 18:05

Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Stockholm ale nyní našel způsob, jak tento problém obejít.

Maďarsko neplánuje další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO

15.11. 18:25

Maďarský parlament zřejmě nebude další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO. Sejde se sice příští týden, hlasování ale není na programu a do konce podzimní schůze, tedy do 12. prosince, se hlasování o této otázce neobjevuje v parlamentním kalendáři. Uvedl to server hvg.hu.

Stoltenberg chce urychlit přijetí Švédska do NATO, tlačí na Budapešť

09.11. 16:58

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po setkání s maďarskou prezidentkou očekává, že Maďarsko neprodleně ratifikuje vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Uvedl to server hirtv.hu.

reklama

Turecko jednání o vstupu Švédska do NATO neurychlí

01.11. 19:15

Turecký parlamentní výbor pro zahraniční věci bude o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) jednat v rámci své běžné agendy. Podle předsedy výboru není záležitost pro Turecko stejně naléhavá jako pro jiné země.

Maďarsko zatím neplánuje hlasovat o vstupu Švédska do NATO

24.10. 19:30

V programu aktuálního plenárního zasedání maďarského parlamentu není zařazeno schvalování vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Pro server atv.hu to uvedlo tiskové oddělení zákonodárného sboru. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přitom očekává přijetí Švédska do aliance během schůzky…

Stoltenberg řekl, kdy Švédsko zřejmě vstoupí do NATO

24.10. 17:55

Švédsko by mělo být již příští měsíc oficiálně přijato do řad Severoatlantické aliance (NATO) poté, co švédské členství přestalo blokovat Turecko. V dopise adresovaném členským zemím Aliance to uvedl generální tajemník Jens Stoltenberg s tím, že by se tak mělo stát během schůzky ministrů…

Erdogan předložil parlamentu ratifikaci švédského vstupu do NATO

23.10. 16:52

Švédsko je o krok blíž ratifikaci členství v Severoatlantické alianci. Patřičný protokol v pondělí podepsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, souhlas musí vyslovit ještě turecký parlament.

Maďarsko o vstupu Švédska do NATO stále nerozhodlo. Něco jste slíbili, připomíná Finsko

17.10. 20:10

Pro Finsko je důležité, aby se Švédsko bezodkladně stalo členem Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro server 24.hu to v úterý uvedla finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová.

Švédsko se do NATO možná jen tak nepodívá. Maďarsko na ratifikaci přihlášky nespěchá

18.09. 19:22

Maďarsko si stále není jisté, zda má ratifikovat přihlášku Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Prohlásil to předseda maďarského parlamentu László Kövér, čímž naznačil další zdržení v procesu vstupu Švédska do NATO.

Erdogan varuje, že Švédsko nemá zcela jisté schválení svého vstupu do NATO

21.08. 20:33

Během návratu z cesty do Maďarska zdůraznil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že Švédsko nemá zcela jisté schválení svého vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Prohlášení učinil kvůli nedávným incidentům, kdy došlo ve švédské metropoli Stockholm k pálení koránů na protestních akcích.

Orbán a Erdogan řešili v Budapešti otázku švédského členství v NATO

20.08. 21:49

Maďarský premiér Viktor Orbán a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v neděli sešli v zemi prvně jmenovaného politika. Lídři jednali o spolupráci obou zemí, zásadním tématem pak byla otázka vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.

Zelenskyj je ve Švédsku. Řešil gripeny i obrněná vozidla

19.08. 17:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje s letními zahraničními cestami. V sobotu dorazil i s manželkou do Švédska, které v uplynulých dnech slíbilo Kyjevu další vojenskou pomoc. Kyjev také usiluje o předání stíhaček Gripen, jimiž Stockholm disponuje.

Švédsko zvýšilo úroveň výstrahy před teroristickými útoky

17.08. 21:34

Švédská bezpečnostní služba ve čtvrtek zvýšila výstrahu před teroristickou hrozbou na druhou nejvyšší úroveň. Krok následuje po řadě případů pálení koránu a dalších podobných činů se svatou knihou islámu ve skandinávské zemi během posledních měsíců.

Erdogan ustoupil v otázce švédského členství v NATO

11.07. 09:59

Severoatlantická aliance může velice brzy zažít historickou změnu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan souhlasil, že už nebude vzdorovat vůči vstupu Švédska a předloží svému parlamentu ratifikaci co nejdříve. Novinářům to na tiskové konferenci ve Vilniusu řekl v pondělí večer generální tajemník…

Střelba ve Stockholmu si vyžádala jednu oběť a tři zraněné

11.06. 08:46

Patnáctiletý hoch zemřel v sobotu při střelbě ve švédském hlavním městě Stockholm. Další tři lidé utrpěli při stejném incidentu zranění. Policisté v souvislosti s případem zadrželi dvě osoby.

Úřady ve Švédsku povolily demonstraci, se kterou Turecko nesouhlasí

03.06. 13:25

Švédské úřady povolily uspořádání demonstrace, na níž budou lidé v neděli protestovat proti tureckému prezidentovi a vstupu země do NATO. Ankara proti ní přitom protestuje a zvažuje, zda svolí k tomu, aby se severská země připojila do aliance.

Švédsko brzy vstoupí do NATO, myslí si Blinken

30.05. 21:32

Švédsko na rozdíl od Finska stále čeká na přijetí do Severoatlantické aliance. Podle ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena bude dokončen vstup severské země do organizace během následujících týdnů.

Švédsko oznámilo vyhoštění pěti ruských diplomatů

25.04. 14:51

Švédsko vyhostí pět ruských diplomatů za aktivity, které se neslučovaly s jejich diplomatickým statutem. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí skandinávské země.

Švédsko se do léta stane členem NATO, očekává Austin

21.04. 17:46

Do léta by se Švédsko mělo stát členem NATO, očekává to americký ministr obrany Lloyd Austin. Šéf Pentagonu věří, že se zástupce skandinávské země bude moci účastnit červencového aliančního summitu v Litvě.

Švédsko doufá v brzký vstup do NATO, blokují ho Turci a Maďaři

19.04. 16:23

Turecko a Maďarsko nadále blokují žádost Švédska o vstup do vojenské aliance NATO. Švédská vláda přesto doufá v rychlou ratifikaci oběma zeměmi po tureckých volbách, které proběhnou na 14. května, uvedl server Hlas Ameriky.

Prokurátor: Za výbuchy Nord Streamu nejspíš stojí státem sponzorovaná skupina

06.04. 11:44

Podle švédského prokurátora, který vyšetřuje loňské exploze na plynovodech Nord Stream, je nejvíce pravděpodobným scénářem, že za výbuchy stála "státem sponzorovaná skupina". Je nicméně stále "teoreticky možné", že měla incident na svědomí určitá nezávislá skupina, dodal Mats Ljungqvist. Doplnil,…

Reuters: Ankara plánuje schválit žádost Finska o vstup do NATO před volbami

Aktualizovali jsme 15.3.2023, 15:05, 15.03. 10:27

Turecko plánuje schválit žádost Finska o vstup do NATO nezávisle na Švédsku ještě před parlamentními a prezidentskými volbami, které se budou konat 14. května. Agentuře Reuters to dnes řekly dva oficiální zdroje.

Orbán vyzval vládní stranu Fidesz ke schválení vstupu Švédska a Finska do NATO

Aktualizovali jsme 24.2.2023, 10:50, 24.02. 08:46

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval poslance své strany Fidesz ke schválení vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO), napsala agentura Reuters s odvoláním na Orbánův rozhovor s maďarským veřejnoprávním rozhlasem. Někteří poslanci podle Orbána "nejsou příliš nadšení" z rozšiřování…

Maďarsko by vstup Finska a Švédska do NATO mohlo ratifikovat příští měsíc

21.02. 21:59

Maďarský parlament by vstup Finska a Švédska do NATO mohl ratifikovat v březnu. S odvoláním na předběžný program příští schůze parlamentu o tom dnes informují maďarská média. Finsko a Švédsko podaly přihlášku do Severoatlantické aliance loni na jaře v reakci na ruskou invazi na Ukrajině. S jejich…

Fotogalerie