Články k tématu: Vepři

V Německu jsou další prasata podezřelá z nákazy africkým morem

15.09. 17:46

Ve východní části Německa se objevilo dalších pět divokých prasat podezřelých, že jsou nakažena africkým morem. Čtyři kusy byly ve spolkové zemi Braniborsko nalezeny mrtvé, jedno zvíře bylo kvůli nemoci utraceno. Podle braniborské vlády se nyní čeká na konečné výsledky testů z národní laboratoře,…

Česko ve střehu. Nové ohnisko zákeřné nemoci je nedaleko hranic

19.11. 12:12

Africký mor prasat se dostal na západ Polska. Nové ohnisko nemoci, které polské dozorové orgány vyhlásily, leží 120 kilometrů od Česka a 80 kilometrů od hranic s Německem. Riziko zavlečení choroby na české území se tak výrazně zvýšilo, řekl dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.…

Krev zbarvila řeku u hranice KLDR doruda, lidé mají strach

13.11. 10:04

Řeka poblíž hranice mezi Severní a Jižní Koreou se zbarvila doruda poté, co ji znečistila krev z prasat utracených kvůli prasečí chřipce. Jihokorejské úřady ve snaze zastavit šíření nákazy vybily 47.000 vepřů, informoval server BBC.

reklama

Africký mor zasáhl další velký chov v Evropě

03.08. 11:55

Kvůli prasečímu moru bude potřeba utratit všech 8253 prasat z chovu na severovýchodě Bulharska. Oznámily to dnes místní veterinární úřady. Jde přitom už o šestý velký podnik, který tato nákaza postihla, uvedla agentura Reuters. Experti varují, že Bulharsko možná bude muset nechat utratit na 600.000…

Prasečí mor se šíří Evropou, Belgie a Francie vyhlásily poplach

14.09. 20:14

Brusel - Africký mor prasat pronikl do západní Evropy, jeho výskyt ve čtvrtek oznámila Belgie. Francie posiluje kontroly v příhraničních regionech a do Belgie v pondělí přijede eurokomisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis. Informovala o tom agentura Reuters. Smrtelná nemoc již zasáhla východní…

V Číně kvůli africkému moru pobili desetitisíce prasat

02.09. 12:27

Peking - Čína do 1. září utratila kvůli výskytu afrického moru prasat více než 38.000 zvířat. Uvedlo to dnes ministerstvo zemědělství.

Jak přestat jíst maso? Stačí jeden pohled a je to

13.08. 07:58

Mnoho vědeckých studií dokazuje, že ženy mají větší pravděpodobnost, že se rozhodnou přestat jíst maso. Například studie Faunalytics z roku 2014 zjistila, že počet žen vegetariánek/veganek v USA je mnohem vyšší než počet mužů. Muži mají větší tendenci konzumovat maso, což je nejspíš dáno obecnými…

Vědci dokázali oživit mozky mrtvých prasat

29.04. 09:38

Washington - Tým vědců z americké Yaleovy univerzity dokázal až na 36 hodin obnovit cirkulaci krve do mozků z mrtvých prasat, a přivést tak miliardy mozkových buněk zpět k životu. O pokusech, které "by mohly změnit definici smrti", informoval tento týden magazín MIT Technology Review.

Z vepřína v Letech byla odvezena poslední prasata

14.03. 11:34

Lety - Z vepřína v Letech odjelo dnes v 8:18 auto s posledními 150 prasaty. Společnost AGPI dnes celkem odvezla 330 zvířat. Peníze od státu (450,8 milionů) za prodej areálu zatím firma nedostala. V místě, kde býval koncentrační tábor, bude památník romského holokaustu, firma má předat areál státu…

Eticky problematická transplantace: Proč nedokážeme pěstovat orgány ve zvířatech?

Aktualizovali jsme 27.2.2018, 18:21, 27.02. 08:11

Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním problémům současné lékařské vědy. Vědci z Kalifornské univerzity v Davidu se proto snaží za použití kmenových buněk vypěstovat lidské orgány v prasatech. Informoval o tom deník The Guardian.

Kanadský pár adoptoval prase z útulku. Nedokázali ho vycvičit, tak ho snědli

27.02. 08:14

Ottawa - Muž a žena přesvědčili zaměstnance zvířecího útulku v kanadském mětě Duncan, že se vietnamské prase jménem Molly bude u nich doma mít dobře. Za pár týdnů ale zvíře zabili a snědli. Případ, který rozzlobil ochránce zvířat, řešila i policie.

Více jak 100 prasat musí kvůli moru na Zlínsku na porážku

22.02. 16:42

Zlín - Státní veterinární správy (SVS) dnes rozhodla, že chovatelé v zamořené oblasti africkým morem prasat na Zlínsku, která se dnes zvětšila o 17 katastrů, musejí do 11. března porazit prasata v neregistrovaných chovech.

Lidé nejsou dokonalí: 10 zvířat, které mají schopnosti, o nichž se lidem může jen zdát

06.02. 07:40

Ačkoli jsou lidé považování na nejinteligentnější a nejvyspělejší tvory na této planetě, neznamená to, že jsou ve všem výjimeční. Mnozí živočichové dokáží naši rasu v mnoha ohledech předčit. Kteří to jsou? Přinášíme vám deset zvířat, kterým může člověk tiše závidět.

Do volebního boje v Itálii zasáhla fotka prasete u římských popelnic

18.01. 09:39

Řím - Šéfka pravicové strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová zveřejnila na facebooku fotku prasete mezi odpadky. Zaútočila tak na římskou starostku Virginii Raggiovou z populistického Hnutí pěti hvězd, jejíž radnice se podle Meloniové nedokáže vypořádat s problémem odpadu. Později vyšlo najevo, že…

Němečtí farmáři požadují odstřel 70 procent divokých prasat

12.01. 08:02

Berlín - Myslivci v Německu začali varovat před africkým morem prasat, a to kvůli výskytu tohoto onemocnění v Česku a Polsku. Nově se k nim přidali i zemědělci. Svaz německých zemědělců (DBV) požaduje, aby se zastřelilo sedmdesát procent všech divokých prasat v Německu.

Mor prasat v Česku děsí i německé farmáře. Obávají se zavlečení choroby přes hranice

09.01. 09:54

Berlín - Němečtí farmáři se obávají, že divoká prasata by mohla z České republiky zavléct nákazu afrického moru. Dle spolkového ministra zemědělství Christiana Schmidte je situace skutečně vážná. Vedle Česka ohlásily nákazu na konci loňského roku také Polsko a Ukrajina.

Na Zlínsko se vrací policejní lovci a majitele čeká soupis prasat

05.01. 16:19

Praha/Zlín - Veterináři nařídí soupis všech malochovů prasat ve Zlínském kraji. Budou chtít, aby kvůli moru pokud možno malochovatelé s činností přestali. Ministerstvo zemědělství také zváží změnu zákona, aby bylo možné v případech, kdy jde o ochranu státního hospodářství, nikoliv lidských životů,…

Do boje s africkým morem prasat se zapojí také vojáci

21.08. 11:41

Praha - Do boje s africkým morem prasat se zapojí armádní veterináři, ode dneška budou působit ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice. Zatím jsou nasazeni čtyři lidé, z toho dva veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

Oblast ohniska nákazy africkým morem prasat se zmenšila

17.08. 10:49

Zlín - Oblast ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, do které je zakázán vstup, se ode dneška zmenšila. Dotčené území tak nyní přesně nekopíruje správní obvody ani katastry obcí.

Lidé na Zlínsku mají kvůli moru prasat zákaz vstupu do lesů

09.08. 19:33

Zlín – Ode dneška platí v okolí Zlína zákaz vstupu lidí do lesů, polí a na polní cesty. Důvodem jsou obavy z šíření afrického moru prasat. Smyslem opatření je nerušit prasata a udržet je co nejvíce v klidu.

Muž napodobuje prasečí chrochtání. Dostal za to osm titulů mistra světa

09.08. 09:15

Paříž - Jen čtyřikrát za posledních 12 let našel ve světě přemožitele mistr světa v napodobování prasečího chrochtání, Francouz Noël Jamet. Naposledy se Jamet stal světovým šampionem v červnu na Martiniku. Aby rozdrtil své soupeře, imitoval tento růžolící a podsaditý Normanďan narození a kojení…

Stavba ohradníků kvůli prasatům bude brzy hotová

05.08. 15:33

Zlín - Instalace elektrických ohradníků kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku jde rychle. Dělníci začali ohradník osazovat v pátek ráno na kraji Zlína.

Boj proti moru prasat: Myslivci odlovili na Moravě přes 1000 divočáků

01.08. 17:19

Zlín - Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolí odlovili od 17. července 1008 divočáků. ČTK to dnes řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).

Mor prasat: Čunek vyhlásí stav nebezpečí ve Zlínském kraji

31.07. 12:46

Zlín - Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásí dnes odpoledne v kraji kvůli africkému moru prasat (AMP) stav nebezpečí. Potvrdil to na zasedání zastupitelstva Zlínského kraje.

reklama
Fotogalerie