Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nouzový stav má dopad na občany, hnutí nepodpoří jeho prodloužení

Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nouzový stav má dopad na občany, přestože vláda tvrdí opak. Opoziční hnutí SPD tudíž nepodpoří jeho prodloužení ve Sněmovně, uvedl na dnešní tiskové konferenci místopředseda poslaneckého klubu Radek Rozvoral. O prodloužení nouzového stavu kvůli migraci z Ukrajiny napadené Ruskem požádá vicepremiér a šéf ústředního krizového štábu Vít Rakušan (STAN) vládu ve středu.

Kabinet zatím nouzový stav vyhlásil na 30 dnů 4. března. Za tři týdny od počátku ruské invaze na Ukrajinu počet uprchlíků v Česku překročil čtvrt milionu. Polovinu příchozích tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. Dokdy by měl nouzový stav platit, plánuje Rakušan s ministry ještě prodiskutovat. Návrh podléhá souhlasu Sněmovny.

Podle Rozvorala při vyhlášeném stavu nouze může vláda nařizovat hoteliérům a osobám poskytujícím ubytovací služby, aby uvolnili kapacity ve prospěch uprchlíků. Také mohou být prováděny nákupy bez výběrového řízení, dodal. "Veškerá opatření lze řešit prostřednictvím stávající krizové legislativy," uvedl.

Rakušan už dříve uvedl, že vláda ke krizovému řízení a rychlému přijímání opatření na pomoc příchozím právní rámec nouzového stavu potřebuje. Zmínil, že je tak například možné uprchlíky rozdělovat mezi kraje a že víza mohou vyřizovat i policisté. Vicepremiér v pondělí znovu zdůraznil, že se nouzový stav teď nijak nedotkl a ani po případném prodloužení lidí nedotkne.

Opoziční hnutí ANO prodloužení nouzového stavu blokovat ve Sněmovně podle nedělního vyjádření šéfky frakce Aleny Schillerové pro ČTK nebude, po vládě ale chce krátkodobý a střednědobý plán řešení uprchlické krize. Měl by zahrnovat oblasti, jako je bezpečnost, bydlení, školství, zdravotnictví nebo trh práce.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Svoboda a přímá demokracie

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 15:21

Maďarsko představilo své priority pro předsednictví v Radě EU

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy