Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo a Švédsko zuří kvůli zadržení aktivistů, do Turecka poslaly stížnost

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Berlín – Napětí mezi Evropou a Tureckem dál roste. Německo a Švédsko vznesly společný protest vůči Ankaře kvůli zadržování dvou bojovníků za lidská práva, kteří jsou jejich občany. Informovalo o to dnes německé ministerstvo zahraničí.

Berlín a Stockholm chtějí, aby bylo jejich občanům sděleno, z čeho přesně jsou obviněni. Německý obhájce lidských práv Peter Steudtner a Ali Gharavi ze Švédska byli zadrženi 5. července. Patří mezi šest aktivistů, kteří byli minulý týden posláni do vězení kvůli obvinění z napomáhání blíže nespecifikované ozbrojené teroristické skupině.

Mluvčí německé diplomacie Martin Schäfer řekl, že Berlín a Stockholm si dnes společně stěžovaly turecké vládě. Nechápou prý, proč jsou muži v tureckých vězeních. Očekávají prý, že „jim nyní bude alespoň doložitelnými slovy řečeno, z čeho jsou obviněni", dodal.

Vztahy Ankary a Berlína nadále komplikuje také případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, který je už 100 dní v turecké vazbě. Neexistují přitom náznaky, že by muž, který podle Berlína jen dělal svou práci, mohl být v brzké době propuštěn. O opaku svědčí i to, že o něm už turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovaně mluví jako o vinném.

Ani úterní jednání představitelů Evropské komise s tureckými ministry v Bruselu zjevně nepřimělo Ankaru k nějakému ústupku.

Témata:  Německo Turecko Švédsko

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 17:48

Policie šetří nález těla na Mělnicku, zřejmě jde o sebevraždu

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Dmitrij Peskov

Peskov: Kyjev a Kreml se před dvěma lety dohodli na mírové smlouvě, pak ji Ukrajina zrušila

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.