Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Možná platí na ostatní. Ale my? Severní Korea zuří kvůli sankcím

Severní Korea, ilustrační foto
Severní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pchjongjang – Americký prezident Donald Trump podepsal zákon zpřísňující sankce. Přestože se se v té souvislosti mluví hlavně o protiruských sankcích, zákon obsahuje i sankce vůči Severní Koreji a Íránu. A právě KLDR na ně teď zareagovala ostrým komentářem.

Severní Korea ve čtvrtek ostře kritizovala Spojené státy americké za poslední sankce namířené na komunistický režim. V rozhovoru se severokorejskou centrální zpravodajskou agenturou mluvčí ministerstva zahraničí zákon odsoudil. Podle Pchjongjangu sankce ospravedlňují rozvoj jaderných zbraní v zemi.

„Přijetí zákona o sankcích vůči KLDR není nic víc než jen poslední snaha těch, kteří jsou vyděšeni sérií kroků přijatých KLDR, které vedou k rychlému rozvoji sofistikované jaderné síly," cituje jeho slova jihokorejská agentura Jonhap.

Mluvčí také obvinil USA ze zpochybnění Charty OSN a mezinárodního práva tím, že uplatňují své federální právo na mezinárodní vztahy. „To je důvod, proč KLDR důrazně odsuzuje a odmítá tzv. jednostranné sankce ze strany USA. Všechny ostatní země na světě musí vážně uvažovat nad nehorázným a protiprávním činem USA," uvedl.

Nový zákon sankcionuje ty, kteří poskytují Severu ropu a další produkty, které napomáhají jejímu jadernému a raketovému programu. Jde o první sankce uvalené na KLDR po posledních severokorejských testech mezikontinentálních balistických raket. Tyto sankce zároveň zakazují vstup severokorejských lodí a zboží vyrobeného při nucených pracích v KLDR do USA.

„Sankční kampaň USA by mohla fungovat na jiné země, ale nikdy ne na KLDR," prohlásil mluvčí. „Sankce USA poskytují další důvod k tomu, aby KLDR zintenzivnila vývoj jaderné síly. Spojené státy by raději měly zajistit svou domácí bezpečnost, než aby plýtvaly svou energii na beznadějné sankce proti KLDR." 

Témata:  Severní Korea USA

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 15:21

Maďarsko představilo své priority pro předsednictví v Radě EU

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mark Rutte

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.