antibiotika

Léky, ilustrační foto

Spotřeba antibiotik stoupá, až polovina je přitom podávána špatně

Domov

Spotřeba antibiotik v Česku vzrostla za 30 let více než o pětinu. Většinu antibiotik předepíšou lékaři v ambulancích, přičemž až polovina je podávána nesprávně. Nadužívání antibiotik přispívá k tomu, že bakterie přestávají na účinek těchto léků reagovat a stávají se rezistentní. Novinářům to dnes řekla Helena Žemličková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika na Státním zdravotním ústavu (SZÚ).

Bakterie

Čeští vědci vyvinuli postřik proti škodlivým bakteriím, chtějí patent

Technika

Nový postřik, který ochrání rostliny proti škodlivým bakteriím, vyvinuli vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Má vysokou účinnost. Působí například proti bakteriálním chorobám rajčat a paprik. Vědci chtějí získat patent a hledají komerčního partnera, který pomůže přenést objev do praxe, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.

Náhradu za antibiotika lidstvo zatím nemá

Bakterie nemají šanci? Český vědec je na stopě nového antibiotika

Domov

Vývoji nového typu účinných antibiotik by mohl výrazně pomoci výzkumný projekt studenta Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Ondřeje Kováče. Je zaměřen na první totální syntézu antibiotika kibdelomycin. Látka totiž podle Kováče vykazuje zajímavou širokospektrální antibakteriální aktivitu a má velkou šanci stát se základním kamenem nového antibiotika. S jeho pomocí by lékaři mohli lépe čelit rostoucí rezistencí bakterií na antibiotické léky.

Arktida

Blíží se antibiotická krize? Vědci hlásí další zásadní problém

Svět

Na Špicberkách objevili vědci geny bakterií rezistentních vůči antibiotikům. V poslední době přitom odborníci varují před hrozbou, kterou rostoucí bakteriální odolnost představuje. To, že se geny našly i na tak vzdáleném místě ukazuje, že jde o globální a rychle se šířící problém.

Náhradu za antibiotika lidstvo zatím nemá

Antibiotika přestávají účinkovat? Za problém mohou i lékaři

Revue

Obvodní lékař někdy předepsal antibiotika asi každému z nás. Podle nejnovější studie však v mnoha případech chybně, čímž nechtěně přispěl k tomu, že se zvyšuje rezistence bakterií. Ta je přitom jedním z nejzávažnějších problémů dnešní medicíny.

Náhradu za antibiotika lidstvo zatím nemá

Evropu kosí infekce. Antibiotika nezabírají, každý rok umírají desetitisíce lidí

Svět

Následkem bakteriálních infekcí, které jsou odolné vůči léčbě antibiotiky, zemře v Evropě každý rok zhruba 33.000 lidí. Vyplývá to z nejnovější zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), o níž informovala agentura Reuters. Podle zdravotníků jsou důsledky těchto infekcí srovnatelné s důsledky chřipky, tuberkulózy a onemocnění způsobených virem HIV dohromady.

Náhradu za antibiotika lidstvo zatím nemá

Svět

Vzácný břišní tyfus se šíří. Lidé odmítají léčbu, lékaři jsou bezradní

Pákistán - Horečky, bolesti hlavy, břicha, svalů, kožní vyrážky. Ačkoli se břišní tyfus dnes vyskytuje ojediněle, Pákistán se s bakterií zvanou Salmonella typhi potýká už nějakou dobu. Bakterie však zmutovala a stala se vysoce rezistentní vůči celé řadě antibiotik. Místní lidé léčbu odmítají z obavy, že právě očkování způsobuje šíření nemoci.

Léky, ilustrační foto

Jsme bezradní? Svět má obavy ze superodolné nemoci, léky nezabírají

Svět

Austrálii sužují obavy z příchodu nového bakteriálního onemocnění superkapavky, jehož nejpravděpodobnější příčinou vzniku je nadměrné užívání antibiotik a s ním související odolnost bakterií na ně. Jenom za posledních šest měsíců se počet nově objevených případů superkapavky ztrojnásobil. Informoval o tom australský server News.com.au.

Náhradu za antibiotika lidstvo zatím nemá

Úspěch českých vědců. Bakterie díky nim nebudou odolné vůči antibiotikům

Domov

Olomouc - Vědci Univerzity Palackého v Olomouci našli způsob, jak zrušit odolnost bakterií vůči nanočásticím stříbra, které se v době poklesu účinnosti klasických antibiotik stále častěji používají v lokální antibakteriální léčbě i při prevenci vzniku infekcí. Objev se dokonce dostal na titulní stranu prestižního časopisu Nature Nanotechnology.

Léky, ilustrační foto

Kvůli rezistenci na antibiotika zemře v zemích EU ročně 25.000 lidí

Svět

Praha – Ročně jen v zemích Evropské unie na následky infekce způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům zemře 25 tisíc lidí. Antibiotika, která byla dříve na konkrétní bakteriální infekce účinná, jsou dnes účinná méně nebo vůbec. Bakterie se proti nim staly odolnými. Lékaři jsou proto nuceni předepisovat v případě potřeby antibiotika silnější, s širším spektrem účinku.

Bakterie se stávají stále nebezpečnějšími. Jak proti nim bojovat?

Vědci jsou na stopě největšímu objevu od dob penicilinu. Zachrání antibiotika?

Technika

Resistence bakterií vůči antibiotikům je jeden z největších lékařských strašáků moderní doby. Řada nemocí si po letech užívání antibiotik buduje přirozenou obranu a léky na ně v některých případech nezabírají. Odborníci se obávají, že tento trend bude pokračovat. Se zcela opačnou zprávou ale nyní přišli britští vědci, kteří jsou na stopě novému způsobu boje s bakteriemi. Pokud se jejich metoda prokáže jako úspěšná, mohlo by jít o největší objev od objevení penicilinu.

To, že nám léky pomáhají, už víme. Ale co opravdu dokáží?

Revue

Černý scénář, nebo reálná hrozba? Antibiotika dochází, zachránit by nás mohlo mateřské mléko

Představte si budoucnost, ve které by vás mohla i běžná infekce nebo malé škrábnutí zabít. Věřte, že nejde o apokalyptický scénář hollywoodských scénáristů, ale o velmi reálnou možnost, před kterou varuje zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO). Poukazuje totiž na to, že kvůli rezistence vůči antibiotikům jsou bakterie a další mikroorganismy jsou stále méně a méně citlivé na antimikrobiální léky – a to může způsobit doslova globální hrozbou.

Ledovec, ilustrační fotografie

Konec nezničitelné superbakterie? Vědci v antarktickém moři učinili pozoruhodný objev

Technika

Washington – Již delší dobu se lékaři obávají, že nadužívání antibiotik povede k tomu že si na ně bakterie vytvoří odolnost. Jedna taková bakterie se již objevila ve Spojených státech. Vědci ale nyní informují, že není třeba panikařit – zřejmě se jim totiž podařilo najít způsob, jak se s bakterií i tak vypořádat. Informoval o tom server Science Alert.

Aktuálně se děje

30. dubna 2024 12:02

Jurečka: Bez důchodové reformy hrozí výrazné snížení důchodů nebo zvýšení daní

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy