António Guterres OSN

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Generální tajemník OSN a západní svět stojí pevně za Izraelem. Jde o "bezprecedentní eskalaci"

Svět

Generální tajemník OSN Antonio Guterres a západní země se postavily na stranu Izraele a ostře odsoudily Írán za útoky bezpilotními letouny a raketami. Spojené státy potvrdily svou pevnou podporu Izraeli, zatímco Evropská unie označila situaci za "bezprecedentní eskalaci". Británie varovala, že Írán způsobuje v regionu chaos, zatímco Německo varovalo před hrozbou "regionálního požáru".

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Guterres má obavy z roztříštěnosti mezinárodního společenství

Svět

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil obavy z roztříštěnosti mezinárodního společenství, přestože svět čelí "existenčním výzvám" jako je změna klimatu a hrozba umělé inteligence, které nabírají na síle. Guterres tuto myšlenku přednesl ve svém projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Svět

Maroku nabídla pomoc OSN i WHO

Maroku, které v tuto chvíli eviduje po ničivém zemětřesení přes 800 mrtvých, poslali kondolence představitelé několika zemí. Zármutek vyjádřil i generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres.

Sergej Lavrov

Lavrov jménem Ruska předsedal Radě bezpečnosti OSN

Domov

Zajímavé scény byly k vidění na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Její předsednictví totiž v dubnu připadá Rusku, které loni v únoru napadlo sousední Ukrajinu. O utrpení jejího lidu se během mítinku zmínil generální tajemník OSN Antonio Guterres, informovala dnes agentura Reuters.

Volodymyr Zelenskyj

Guterres a Zelenskyj vyzvali k prodloužení obilné dohody s Ruskem

Svět

Generální tajemník OSN António Guterres a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzvali k prodloužení obilné dohody s Ruskem, která Kyjevu umožnila vývoz zemědělských plodin z černomořských přístavů Ukrajiny do světa navzdory pokračující válce.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Klimatická konference COP27 schválila závěrečnou deklaraci, i pomoc chudým zemím

Svět

Zástupci států světa se dnes na klimatické konferenci COP27 v Egyptě shodli na závěrečné deklaraci ze summitu. Předseda konference a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí dal poklepáním kladívka najevo, že dokument reprezentující politickou shodu na konferenci byl jednomyslně schválen. Informovala o tom agentura Reuters. Důležitým dílčím výsledkem konference je dohoda na vzniku speciálního fondu pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu zvláště zranitelným zemím.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Svět míří podle generálního tajemníka OSN Guterrese do klimatického pekla

Svět

Lidstvo má na výběr - spolupracovat při řešení dopadů globálního oteplování, nebo zahynout. V úvodním projevu k účastníkům klimatické konference v egyptském Šarm aš-Šajchu to dnes řekl generální tajemník OSN António Guterres. Státníci se ve svých projevech věnovali nejčastěji přechodu ekonomik k čistějším zdrojům energie a ohlašovali závazky svých zemí k ochraně klimatu.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Svět podle Guterrese přestává fungovat a státy nejsou připravené řešit problémy

Svět

V New Yorku nes začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Světoví politici se k ní scházejí poprvé osobně od začátku pandemie covidu-19. Generální tajemník OSN António Guterres v zahajovacím projevu řekl, že se národy ocitly v globální situaci nefungování a nejsou připravené nebo ochotné řešit problémy, jež ohrožují budoucnost lidstva a osud planety. Mezi řečníky rokování, které potrvá do příštího týdne, bude i český ministr zahraničí Jan Lipavský, který vystoupí ve středu odpoledne místního času.

Povodně, ilustrační foto

Svět

Nedokážu popsat, co jsem viděl, řekl Guterres. Pákistán potřebuje po silných záplavách pomoc

Generální tajemník OSN António Guterres dnes na závěr návštěvy Pákistánu nazval tamní záplavy "klimatickým masakrem nevídaných rozměrů", země podle něj potřebuje masivní finanční pomoc, aby následky katastrofy zvládla. Od konce června přišlo o život přes 1300 lidí a voda smetla domy, silnice, železniční koleje, mosty, úrodu i dobytek. Velká voda zasáhla třetinu území.

OSN

OSN chce vyšetřit útok v Olenivce, kde zahynuli ukrajinští váleční zajatci

Svět

Generální tajemník OSN António Guterres dnes uvedl, že zahájí vyšetřování nedávného útoku v ukrajinském městě Olenivka, při kterém podle ruských a proruských úřadů zahynulo pět desítek ukrajinských válečných zajatců. O vyšetřování požádal Kyjev i Moskva, řekl Guterres reportérům a dodal, že mandát mise, která bude potřebovat souhlas Ukrajiny i Ruska, se připravuje. Z úderu na věznici se obě strany konfliktu viní navzájem.

OSN

Svět je nyní podle šéfa OSN mnohem chaotičtější než v době studené války

Svět

Svět je v současnosti mnohem chaotičtější a mnohem méně předvídatelný než v době studené války mezi bývalým Sovětským svazem a Spojenými státy. Uvedl to podle agentury AP generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres na páteční tiskové konferenci. Dodal, že v době studené války existovala jasná pravidla a mechanismy pro odvracení konfliktů.

OSN

Svět se musí probudit, je na pokraji propasti, řekl šéf OSN

Svět

Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší kaskádou krizí v našich životech" a zkritizoval přístup mezinárodního společenství k pandemii covidu-19 nebo klimatickým změnám. Svět je podle něj na pokraji propasti a musí se probudit. Tváří v tvář krizím prý potřebuje více dialogu, pochopení a investice do udržování míru.

Koronavirus SARS-CoV-2

Čína stále dělá tajnosti kolem původu koronaviru. Začne velké vyšetřování?

Svět

Generální tajemník OSN António Guterres dnes podpořil vyšetření původu pandemie covidu-19. V projevu při zahájení Světového zdravotnického shromáždění ale zdůraznil, že nyní podle něj na takové vyšetřování není správná doba. Podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který se stejně jako další účastníci připojil ke shromáždění přes videokonferenci, nastane okamžik na zhodnocení postupu v boji s pandemií, až bude šíření koronaviru pod kontrolou.

OSN

Guterres terčem kritiky. Dle Ruska přehlíží, jak USA porušují mezinárodní úmluvy

Svět

Ruské ministerstvo zahraničí dnes obvinilo generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, že přehlíží údajné americké porušování mezinárodních úmluv o činnosti této světové organizace. Moskva si opakovaně stěžuje na problémy s vydáváním a prodlužováním amerických vstupních víz ruským diplomatům, vojákům a politikům, kteří míří do newyorského sídla OSN.

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy