Články k tématu: II. světová válka

Bombardér, bitevník a stíhačka v jednom? Tenhle nacistický stroj za války ovládal nebe

Aktualizovali jsme 29.5.2017, 23:37, 26.05. 16:39

Německý dvoumotorový letoun Junkers Ju 88 se za druhé světové války uplatnil nejen jako bombardér, ale s úspěchem sloužil také v roli těžké stíhačky nebo bitevníku. Stroj, jehož prototyp poprvé vzlétl před 80 lety, 21. prosince 1936, se vyráběl téměř do konce války a celkem opustilo továrny na 15…

Osvobození Ostravy: Jedna z největších bitev na našem území trvala dva měsíce

včera 16:30

Osvobození Ostravy od německé okupace, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 70 lety, 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravská (také ostravsko-opavská) operace trvající takřka dva měsíce. Do boje se zapojilo přes 265.000 vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. čs.…

Hitler nenáviděl Židy. Proč měl jednu za manželku?

28.05. 13:45

Milenka a pozdější manželka nacistického diktátora Adolfa Hitlera Eva Braunová měla nejspíš židovské předky. Vyplývá to z analýzy kódu DNA získaného z jejích vlasů. Překvapivá informace vyšla najevo v rámci televizního pořadu televizní stanice Channel 4, věnovaného genetické analýze slavných…

reklama

Zabití Hedricha nebyl atentát, ale vojenský útok, tvrdí pamětník

27.05. 16:53

Praha - Zabití říšského protektora Reinharda Heydricha československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem nebyl atentát, ale vojenský útok, říká Jaroslav Ort, kterému nacisté za pomoc ukrývaným parašutistům popravili matku.

70 let od obnovení Lidic: Zeman upozornil na mezinárodní terorismus

27.05. 16:32

Lidice - Prezident Miloš Zeman při dnešní připomínce 70 let od poválečného založení nových Lidic prohlásil, že teroristické útoky v Evropě jsou dílem naší zbabělosti, která je vydávána za multikulturní toleranci.

Hitler za I. světové války? Outsider, který neotevře ani konzervu. Nemá vůdcovské kvality!

Aktualizovali jsme 25.5.2017, 15:04, 25.05. 07:49

Adolf Hitler, samotářský outsider, který prošel první světovou válkou na míle daleko od nebezpečí. Je tomu skutečně tak? Je pravda, že právě v této válce si začal uvědomovat své ambice a zde odstartoval svou ctižádostí cestu svého osudu. Pokusíme se vám představit budoucího světového nacistického…

Vražední komáři? Tajná biologická zbraň nacistů

19.05. 12:17

Nacističtí vědci se za branami koncentračního tábora Dachau zabývali možným využitím komárů jako biologické zbraně. Během druhé světové války je chtěli infikovat malárií a vytvořit z nich nelítostné zabijáky. V odborném magazínu Endeavour informoval německý biolog Klaus Reinhardt.

Nedobytný SSSR? Stalin Hitlerovu útoku nevěřil, historie ukázala, že se spletl

18.05. 08:04

Moskva - 22. června 1941, tedy před 75 lety, začal útok nacistického Německa na SSSR. Přes četné informace o plánu Barbarossa sovětský vůdce Josif Stalin nevěřil, že by ho Adolf Hitler mohl zradit.

Stalin Prahu potřeboval? Vše mohlo dopadnout jinak

Aktualizovali jsme 13.5.2017, 22:09, 11.05. 18:44

Česko si připomíná osvobození od fašizmu. Podle historika Vladimíra Kučery je představa Rudoarmějců, kteří s láskou osvobodili své slovanské bratry, falešná. Kdyby prý Stalin Prahu nepotřeboval, nechal by ji vykrvácet podobně, jako Varšavu. Výklad dějin II. světové války, jak ji přijal náš minulý…

SSSR před 76 lety nasadil do bojů Stalinovy varhany - Kaťuše. Šlo o jednu z nejděsivějších zbraní druhé světové války

12.05. 10:49

Sovětské raketomety kaťuša se staly vedle tanku T-34 nebo samopalu špagin jedním ze symbolů Rudé armády za druhé světové války. Do výzbroje přitom zbraň, která vyvolávala v řadách nepřátelských vojáků paniku už jen svým zvukem, zamířila jen těsně předtím, než Hitler spustil svůj plán Barbarossa a…

Jejich čest se nazývala věrnost? Co způsobilo krvelačnost Hitlerovy armády

10.05. 12:39

„Hitlerovi černí rytíři“ aneb příslušníci Waffen SS se v průběhu druhé světové války stali historicky jedním z prvních speciálních vojenských útvarů v dějinách moderního válečnictví. Sic určeni běžným vojenským operacím, svým fanatismem a odvahou přinášeli nebývalý strach do řad spojeneckých sil a…

Tajemství Hitlerových podivných černých "rytířů" SS

09.05. 16:39

„Hitlerovi černí rytíři“ aneb příslušníci Waffen SS se v průběhu druhé světové války stali historicky jedním z prvních speciálních vojenských útvarů v dějinách moderního válečnictví. Sic určeni běžným vojenským operacím, svým fanatismem a odvahou přinášeli nebývalý strach do řad spojeneckých sil a…

Rusko oslavuje konec války, Den vítězství se nese v duchu vojenských přehlídek

09.05. 12:07

Moskva - Rusko dnes oslavuje Den vítězství. V přístavu Vladivostok posádka předvedla protiletadlové rakety S-300 a Osa, nechyběly ani protilodní střely Bal a Bastion. Tradičně největší vojenská přehlídka se bude i letos konat v Moskvě.

Češi slavili konec války, Zeman se dnešních akcí nezúčastnil

08.05. 18:04

Praha - Veteráni, pamětníci, politici a představitelé armády si dnes v celém Česku připomněli 72 let od konce druhé světové války. Nejvyšší političtí a vojenští představitelé se tradičně sešli na pražském Vítkově, tentokrát se ale nezúčastnil prezident Miloš Zeman.

Macron se sešel s Hollandem, položili květiny u hrobu neznámého vojína

08.05. 12:38

Paříž - Vítěz francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron se dnes sešel s dosluhující hlavou státu Françoisem Hollandem. U hrobu neznámého vojína v Paříži položili květiny.

Bizarní americká tajná zbraň X-Ray měla vyhrát druhou světovou válku

Aktualizovali jsme 7.5.2017, 15:04, 07.05. 12:59

Atomová bomba patří mezi nejničivější lidské výtvory a její nasazení během druhé světové války si vyžádalo statisíce životů. Armáda Spojených států ale původně pracovala na jiné zbrani, která měla napáchat mnohem více škody, nakonec ale nikdy nespatřila světlo světa.

Terezín je podle Hermana varováním pro budoucnost

05.05. 15:42

Terezín - Oslav 70. výročí vzniku památníku Terezín se dnes účastnil i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Řekl, že jde o místo, které má nejen připomínat hrůzy holokaustu, ale také sloužit jako varování.

Česko si na Staroměstské radnici připomnělo Pražské povstání

05.05. 15:25

Praha - Česko si dnes připomíná 72 let od Pražského povstání, během nějž v roce 1945 padlo podle zpřesněných údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Primátorka Adriana Krnáčová při pietě na Staromětsksé radnici vyjádřila lítost nad zmařenými životy.

Porážka Francie v roce 1940? Nacisté neměli silnější armádu v té době

05.05. 09:54

V květnu 1940 německý Wehrmacht zahájil bleskový útok na Francii a během několika týdnů zničil kombinované síly francouzské a britské armády. Rychlá porážka je tradičně připisována pokusům francouzského nejvyššího velení využít taktiku z první světové války. Rozhodujícím faktorem ale mohlo být také…

Česko si dnes připomene začátek květnového povstání

05.05. 09:27

Praha - Česká republika si dnes připomene začátek květnového povstání českého lidu. Pietní akce se budou konat především v Praze na místech, kde před 72 lety povstání začalo.

Rusové z Donu vytáhli po 75 letech americký tank

03.05. 11:03

Moskva - U ruské Voroněže dnes vyzdvihli ze dna řeky Don americký tank typu M3 Stuart, dodaný Rudé armádě za druhé světové války v rámci americké vojenské pomoci v bojí proti nacistům.

Noční vlci zahájili na Slovensku svou jízdu, 4. května dorazí Putinovi motorkáři do Česka

30.04. 22:03

Bratislava - Ruský motorkářský klub Noční vlci zahájil dnes na Slovensku svou jízdu s názvem Silnice vítězství - 2017 položením věnců na místech hlavních bojů Rudé armády proti fašistům.

Parašutisty z Out Distance si připomnělo 1500 lidí. Skupina se podílela na atentátu na Heydricha

29.04. 20:32

Jihlava - Členy výsadku Out Distance, kteří se spolupodíleli na přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes v Ořechově na Jihlavsku připomnělo 1500 lidí.

Vraždění Židů v Babím Jaru dodnes šokuje

20.04. 17:59

Vyvražďování evropských Židů začalo již v červnu 1941 po napadení SSSR nacisty. Pro tento účel byly zřízeny zabijácké jednotky Einsatzgruppen, které kromě Židů zabíjely také politické komisaře, komunisty a další nežádoucí osoby.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací