Články k tématu: II. světová válka

Netanjahu při návštěvě Argentiny dostal dokumenty z druhé světové války

13.09. 09:40

Buenos Aires - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je na návštěvě Argentiny. Prezident jihoameriské země Mauricio Macri mu předal přes 140.000 tajných dokumentů, včetně dopisů, telegramů a fotografií, z let 1939-1950.

Temná historie Polska: Po Hitlerovi zaútočil i Stalin

Aktualizovali jsme 9.9.2017, 13:17, 09.09. 09:09

Sen Poláků o nezávislém státu se po první světové válce splnil. Po více než 120 letech získali nezávislost a zbavili se německé, rakousko-uherské a ruské nadvlády. Neradovali se ovšem dlouho. Příchod nacistů k moci v Německu představoval pro Polsko vážné nebezpečí, které ani britské a francouzské…

Spojenci za války vybombardovali Česko. V Praze a v Brně umíraly stovky lidí

09.09. 12:51

Rok 1945 byl pro Česko kritický. Nejen, že v něm už několik let probíhala druhá světová válka a naše země byla v obležení nacistů, došlo ale i k několika smrtelným bombardováním. Ta však neměla na svědomí Hitlerova Třetí říše, ale naši spojenci.

reklama

Nacistický inženýr zkázy ovládal miliony lidí. Proč spáchal sebevraždu v Česku?

Aktualizovali jsme 4.9.2017, 22:30, 28.08. 15:13

Hans Kammler byl jedním z předních důstojníků Waffen-SS. Na starost měl zejména továrny a fabriky na výrobu tajných nacistických zbraní. Kammler se projevil jako skvělý manažer, pod sebou měl přes 14 milionů podřízených. Jeho smrt vzbuzuje otázky dodnes.

Němečtí a američtí vojáci se utkali v Lešanech na akci Tankový den

02.09. 14:11

Lešany - Ve vojenském muzeu v Lešanech na Benešovsku se dnes koná patnáctý ročník akce Tankový den. Hlavním bodem programu byla ukázka bojů mezi americkou a německou armádou za druhé světové války.

Tajemství, která se neměla dostat ven? Stalin chystal vraždu Hitlera a popravil vlastního syna

02.09. 12:54

Josif Stalin je dodnes považován za muže mnoha tváří. Krutý vládce Sovětského svazu zlikvidoval všechny své politické protivníky a jeho diktátorské praktiky připravily o život desítky milionů lidí včetně jeho vlastního syna. Proč tedy nedokázal zabít i nacistického vůdce Adolfa Hitlera?

Největší dělo v dějinách lidstva? Nacisté na Těžkém Gustavovi roky pracovali, nakonec jej sami zničili

Aktualizovali jsme 27.8.2017, 22:34, 27.08. 18:27

Nacistické Německo ve válce vsázelo na nejnovější technologie. Jednou z nich mělo být hrůzostrašné a extrémně velké železniční dělo Těžký Gustav, německy Schwerer Gustav. Nasazeno mělo být k překonání Maginotovy line, k tomu ale nakonec nedošlo.

Jak si Japonci vybíjeli frustraci z Pearl Harboru? Zpustošili Austrálii

26.08. 11:35

Události druhé světové války týkající se spojenecké vojenské základny Pearl Harbor jsou všem dobře známé nejen díky americkému válečnému filmu. Méně už se ale ví o dalším útoku Japonců na přístav, tentokrát však ne na ten americký, nýbrž na australský. Jen pár týdnů po útoku na Pearl Harbor totiž…

Proč Francie prohrála válku s nacisty?

25.08. 17:47

V květnu 1940 německý Wehrmacht zahájil bleskový útok na Francii a během několika týdnů zničil kombinované síly francouzské a britské armády. Rychlá porážka je tradičně připisována pokusům francouzského nejvyššího velení využít taktiku z první světové války. Rozhodujícím faktorem ale mohlo být také…

Slováci kladně hodnotí protifašistické povstání za války, Kotlebovci netají svou nechuť

25.08. 16:59

Bratislava - Zahájení Slovenského národního povstání (SN 29. srpna 1944 si Slovensko, které bylo za války pod silným vlivem nacistického Německa, každoročně připomíná státním svátkem a oslavami. Výrazná většina Slováků v průzkumu vyjádřila hrdost na ozbrojenou protifašistickou revoltu.

Tábor, který zvěstoval smrt. Většina lidí se z Terezína domů nevrátila

25.08. 10:10

Městečko Terezín bylo původně založeno jako barokní pevnost na konci 18. století a bylo pojmenováno na počest Marie Terezie. V říjnu 1941 ale zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich rozhodl krátce po svém nástupu do Prahy o zřízení sběrného tábora pro protektorátní Židy v Terezíně a v únoru…

V Pacifiku našli vrak křižníku, který potopili Japonci v roce 1945

20.08. 10:39

Washington - V Tichém oceánu byl nalezen vrak amerického křižníku Indianapolis, který 30. července 1945 potopila japonská ponorka. Po plavidle pátral tým civilních výzkumníků vedených spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem.

Poslední česká veřejná poprava? Žena vydala příkaz k zastřelení desítek lidí, sama skončila na šibenici

Aktualizovali jsme 9.8.2017, 22:31, 08.08. 09:20

Zřejmě poslední osobou, která byla v Česku veřejně popravena, je Herta Kašparová. Místní rodačka německého původu nechala na konci války zastřelit desítky lidí bez zjevného důvodu, za což byla odsouzena k smrti oběšením. Na událost se tehdy sjížděli lidé z celého okolí.

Záhada lodi Eldridge: Opravdu ji nechala armáda cestovat v čase?

Aktualizovali jsme 7.8.2017, 22:03, 07.08. 14:14

Americký torpédoborec USS Eldridge byl poprvé spuštěn na vodu v roce 1943. Ačkoliv jej armáda o tři roky později vyřadila, za dobu své služby toho stihl více, než jiné válečné lodě. Podporoval spojenecké síly v severní Africe a v Evropě a údajně také dokázal cestovat časem, a to díky Filadelfskému…

Jaderní severokorejská hrozba dopadá na Japonsko. Připomíná zkázu Hirošimy

06.08. 13:36

Hirošima - Jaderné a raketové zbrojení totalitní Severní Koreje zvyšuje naléhavost mementa zkázy japonské Hirošimy, na kterou Spojené státy v závěru druhé světové války svrhly atomovou bombu. U příležitosti dnešního 72. výročí útoku na japonské město to napsala agentura AP. Starosta Hirošimy vyzval…

Kouzlo osobnosti Mussoliniho? Obdivoval Jana Husa a získal prestižní české vyznamenání

04.08. 14:56

29. července uplyne 134 let od narození italského premiéra, diktátora, spolutvůrce a průkopník fašismu Benita Mussoliniho. O nechvalně proslulém politikovi toho bylo napsáno již hodně. My jsme pro vás vybrali několik zajímavých faktů, které jste doteď možná neslyšeli. Věděli jste například, že…

Německo odmítá platit Varšavě za škody z druhé světové

01.08. 19:00

Varšava/Berlín - Německo vylučuje jednání s Polskem o odškodnění za druhou světovou válkou, jak požaduje šéf vládnoucí strany Jaroslaw Kaczyński, považovaný i bez jakékoliv ústavní funkce za klíčového hráče na polské politické scéně.

Co nacisté skutečně napáchali? Nové ruské dokumenty vypovídají o drastické realitě

Aktualizovali jsme 27.7.2017, 22:14, 22.07. 16:17

Ruské ministerstvo obrany poprvé zveřejnilo vojenské dokumenty o nacisty okupovaném Polsku. V jednom se například popisuje atmosféra ve Varšavě, kterou Němci téměř zničili.

Ruští senátoři požadují uvalení sankcí na Polsko kvůli zničeným pomníkům

25.07. 16:25

Moskva - Horní komora ruského parlamentu dnes požádala prezidenta Vladimira Putina, aby nařídil příslušným úřadům vypracovat odvetná opatření proti Polsku za jeho rozhodnutí odstranit pomníky sovětským vojákům. Kreml zatím nerozhodl.

Kolik toho vytrpěli Romové za války? V některých ohledech více než Židé

17.07. 12:58

Nacistický vůdce Adolf Hitler neměl rád Židy a během druhé světové války jim to dával dostatečně pocítit. Stejnou nevraživost ale pociťoval k Romům, které označoval za nepřítele číslo dvě. A podobně jako Židy, i je potkal mnohdy strašlivý osud.

75 let od vzniku československé jednotky v Buzuluku: Vojáci začínali beze zbraní a s britskými uniformami

Aktualizovali jsme 15.7.2017, 20:24, 15.07. 15:18

Praha - Z československého samostatného praporu, který vznikl v polovině července 1942 v Buzuluku byl postupně vybudován armádní sbor, který se podílel i na osvobozování československého území.

Svět byl na pokraji jaderné války už za druhé světové. Co by se stalo, kdyby nacisté nebyli zastaveni?

Aktualizovali jsme 14.7.2017, 15:58, 14.07. 10:49

Pokud by spojenci nezastavili za druhé světové války nacisty zavčas, mohla válka dopadnout úplně jinak. Vůdce Třetí říše Adolf Hitler si totiž dělal zálusk na atomové zbraně a podle odtajněných dokumentů je možné, že jednu z nich dokonce vyzkoušel. Naštěstí nedostal příležitost k tomu použít je v…

Změna v kalendáři: Dva dny týkající se 2. světové války budou označeny za významné

13.07. 21:44

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal změnu zákona o státních svátcích. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Seznam významných českých dnů se rozšíří o dva, které se vážou k událostem druhé světové války.

Jihokorejky sloužili za války jako sexuální otrokyně Japonců? Historici zveřejnili filmový záznam

10.07. 17:28

Soul - Jižní Korea zveřejnila údajně první známý filmový záznam zajatkyň, které během druhé světové války sloužily jako sexuální otrokyně. Aktivisté odhadují, že v nevěstincích japonské armády bylo nuceno působit na 200.000 žen.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací