Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Organizace Lékaři bez hranic upozornila na zapomenuté nemoci

Zdravotní bratr Lékařů bez hranic Lajos Zoltan Jecs popisuje útok na traumacentrum v Kundúzu.
Zdravotní bratr Lékařů bez hranic Lajos Zoltan Jecs popisuje útok na traumacentrum v Kundúzu.
Foto: Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières

Praha - Česká pobočka Lékařů bez hranic přispěla v roce 2016 na humanitární projekty částkou 71 milionů korun, což je nejvíce za celou dobu jejího fungování. Do 46 misí v 21 zemích vyslala 35 českých a slovenských lékařů, sester a dalších profesí. Organizace také upozornila na "zapomenuté nemoci".

Čeští Lékaři bez hranic v roce 2016 poskytli peníze, které pochází výhradně od soukromých dárců, na projekty v Iráku, Jemenu, Libanonu, Barmě, Nigérii, Sýrii nebo Súdánu. Výjimečné bylo zapojení českých dárců do sbírky na pomoc v Nigérii.

"Zaskočilo nás, že na pomoc státu, který kvůli válce zasáhla humanitární krize, o které se tady moc nemluví, se vybraly více než tři miliony korun," uvedl ředitel české kanceláře Pavel Gruber.

"Tuberkulóza je jedním z hlavních problémů. Ročně na ni zemře 1,8 milionu lidí, to je více než v případě malárie nebo HIV," uvedla lékařka Veronika Polcová, která se účastnila misí v Ugandě, Svazijsku nebo Kambodže. "Musíme používat hodně staré léky, které jsou pro nás lékaře velkou výzvou, protože mají hodně nežádoucích účinků," dodala.

Dalšími opomíjenými nemocemi jsou například spavá nemoc, viscerální leishmanióza nebo ebola. Gruber poznamenal, že vývoj nových, šetrnějších a účinnějších léků je obtížný a nákladný. "Víme, jak je drahé a komplikované nový lék vyvinout," podotkl. Proces vývoje i následné distribuce léků je podle něj velmi zdlouhavý a naráží na administrativní překážky i ekonomické zájmy farmaceutických firem. "Lidé, kterým pomáháme, nejsou klienti pro farmaceutický průmysl," poznamenal.

Témata:  Lékaři bez hranic humanitární pomoc nemoc

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 13:41

Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi, řekl Lipavský

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy