Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko prohrává boj s covidem. Je druhé na světě v poměrném počtu zemřelých

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 210.000 lidí a zemřelo 1739 lidí. Nejvyšší denní nárůst, o 100 zemřelých, přibyl do statistik toto pondělí, ve středu přibylo 14.968 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie.

Podle údajů deníku The New York Times (NYT) je Česká republika podle počtu úmrtí na 100.000 obyvatel za uplynulý týden už na druhém místě ve světě, před týdnem byla čtvrtá.

Podle počtu případů nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden je ČR podle stejného zdroje stále na druhém místě ve světě za Andorrou a před Belgií.

Celkově je Česká republika v počtu úmrtí od začátku pandemie na 100.000 obyvatel na 52. místě (před týdnem byla na 61. místě) na světě, v rámci Evropské unie pak na 11. místě (před sedmi dny byla na 14. místě). Nejhůře je na tom v EU Belgie a Španělsko.

Ačkoli počet nakažených novým typem koronaviru i počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 v poslední době v Česku prudce roste (ve středu přibylo rekordních 14.968 nově nakažených, v pondělí 19. října zemřelo 100 lidí, zatím nejvíce za jeden den), co se týče smrtnosti, tedy podílu zemřelých s covidem na celkovém počtu nakažených, patří Česko mezi nejlepší na světě.

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v Česku doposud zemřelo 0,8 procenta lidí z celkového počtu nakažených. V EU je na tom v tomto ohledu lépe pouze Slovensko (0,3 procenta), nejvyšší smrtnost mají na světě Jemen (29 procent) a Mexiko (10,1 procenta), třetí je podle tohoto kritéria nejpostiženější evropská země Itálie (8,44 procenta).

Témata:  COVID-19 koronavirus Česká republika

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 11:40

Izraelská armáda se dopouští válečných zločinů? Nové nálezy vyvolaly podezření

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy