Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další dopad nákazy Covid-19: Vzroste počet pacientů s úzkostnými poruchami, tvrdí psychiatři

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Odborníci v souvislosti s šířením koronaviru a s tím spojeným stresem očekávají nárůst počtu pacientů s úzkostnými poruchami. Psychiatrická zařízení nemají dostatek ochranných pomůcek. Odkládají se plánované neakutní hospitalizace, vyčleňují izolační pokoje pro případně nakažené pacienty a přijímají další opatření, sdělil dnes ČTK mluvčí klecanského Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) Jan Červenka.

"Na základě zkušeností z velkých povodní v letech 1997 a 2002 lze očekávat možný nárůst diagnóz z úzkostného spektra, souvisejících se stresem, případně projevujících se zvýšenými obavami o své zdraví. Těch nejzávažnějších, jako je schizofrenie nebo bipolární porucha, zůstává ve společnosti zhruba stejně, bez ohledu na vnější okolnosti," uvedl primář kliniky NUDZ a předseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Mohr.

Klinika NUDZ omezila neakutní návštěvy ambulancí a zavedla i konzultace přes Skype. Pozastavený je provoz denních stacionářů. Zavedena jsou zvýšená hygienická opatření, včetně omezení počtu pacientů, kteří jsou v jednu chvíli v čekárně. "Stejně jako ostatní zdravotnická zařízení trpíme kritickým nedostatkem ochranných pomůcek (roušky, respirátory) a dezinfekčních prostředků," dodal primář.

Opatření přijímají i ostatní psychiatrická zařízení. Kromě vyčleňování pokojů pro případné infekční pacienty, kteří by nemohli být hospitalizováni na infekčních odděleních, v některých nemocnicích vznikají týmy sester a lékařů, kteří se v péči o pacienty střídají tak, aby spolu nepřišli do kontaktu.

Současnou situací jsou podle odborníků nejvíce ohroženi pacienti, kteří trpí nejrůznějšími úzkostnými poruchami a například také lidé s přehnanými obavami o své zdraví nebo ti, kteří prodělali traumatické zážitky. Naopak řada hospitalizovaných pacientů s neurotickými poruchami celou situaci podle Mohra paradoxně přijímá s klidem, bez přehnaných emočních reakcí, nepanikaří, možná i s vědomím, že jsou v zařízení více chráněni než venku. "Podobnou zkušenost z minulosti máme i s psychotickými pacienty, kteří se v kritických situacích chovají zcela klidně a racionálně," doplnil Mohr.

Témata:  psychiatrie zdraví COVID-19 koronavirus Národní ústav duševního zdraví

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 17:26

Piráti rázně odmítli návrh lidovců na zvýšení důchodových odvodů pro bezdětné

Piráti jednoznačně odmítají návrh lidovců na zvýšení důchodových odvodů pro bezdětné. Podle nich je tento záměr kontroverzní, neboť postihuje lidi bez potomků, aniž by vedl k vyšší porodnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy