Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hledači vltavínů devastují jižní Čechy. Za nelegální těžbu drahokamu hrozí vězení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Policie a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na jihu Čech řeší za první pololetí 33 případů nelegální těžby vltavínů. Je to výrazně více než v minulých letech. Loni a v roce 2018 šlo ve stejném období o dvě desítky takových případů. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

"Řada kopáčů je zjištěna na místě. Vzhledem k tomu, že kopáním vltavínů hrozí nedovolená změna chráněných částí přírody, vydávají inspektoři ČIŽP přistiženým osobám zákazy činnosti. V případě, že ale tito lidé dále pokračují a jsou opakovaně přistiženi, dojde tak k porušení vysloveného zákazu a daná věc je řešena Policií ČR jako trestný čin maření výkonu rozhodnutí a vykázání," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Hledačům vltavínů podle něj hrozí až dvouleté vězení. "Na tomto přísnějším zákonném postupu jsme se před lety dohodli s policií a ukazuje se účinnější než případné přestupkové řízení, které bychom vedli," řekl.

V Jihočeském kraji je řada míst, kde se vltavíny ve větší míře vyskytují. Jde například o okolí Besednice na Českokrumlovsku nebo Netolic na Prachaticku. Vltavíny se často nacházejí až několik metrů pod zemí a lidé, kteří kameny hledají, ničí i cizí pozemky. Pokud kopají v lese, mohou ohrozit stabilitu stromů.

Témata:  Jihočeský kraj vltavín Česká inspekce životního prostředí Policie ČR

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 12:57

GIBS obvinila policisty kvůli únorovému incidentu před barem v Praze

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy