Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obézní lidé a nemoc covid-19. Co odhalil nejnovější průzkum?

obezita
obezita
Foto: Pixabay

Tři čtvrtiny obézních lidí vnímají svou tělesnou hmotnost jako riziko zhoršeného průběhu onemocnění covid-19. Nad rámec doporučených opatření se však chrání jen dvě třetiny z této skupiny lidí. Většina se však rozhodla, že v tomto roce změní svůj životní styl, upraví svůj jídelníček a zhubne. Vyplývá to z průzkumu agentury IQVIA pro společnost Novo Nordisk.

Obezita je při nákaze koronavirovou infekcí přitěžujícím faktorem, a to zejména z důvodu řady přidružených chorob, kterými trpí častěji lidé s vyšší tělesnou hmotností. Podle Světové zdravotnické organizace je Česká republika sedmou v žebříčku evropských zemí s nejobéznější populací. Tloustnutí navíc nyní nahrává i fakt, že se lidé v karanténě méně hýbou a stres častěji řeší nadměrnou konzumací jídla.

Zda člověk trpí nadváhou či obezitou orientačně určuje index tělesné hmotnosti (BMI), který vyjadřuje poměr mezi tělesnou výškou a váhou. Za normální se u dospělého považují hodnoty indexu od 18,5 do 25. Hodnoty nad 25 již signalizují nadváhu, nad 30 už se jedná o obezitu. Tou podle dat ČSÚ trpí téměř pětina Čechů. S mírnou nadváhou se u nás navíc potýká skoro polovina mužů a třetina žen.

Obezita se stala více diskutovaným tématem ve chvíli, kdy se odborníci shodli na tom, že obézní pacienti s COVID-19 mají prokazatelně horší průběh onemocnění, jsou častěji hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče a déle se uzdravují. Důvodů je hned několik.

"Lidé mívají zpravidla k obezitě jiné přidružené choroby, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu a další kardiovaskulární komplikace," komentuje doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. a dodává: "V důsledku většího množství tukové tkáně mají také obézní lidé oslabenou imunitu, a tudíž i vyšší riziko infekce. Zároveň je kvůli obezitě vytvářen větší tlak na bránici, čímž se zvyšují energetické nároky na dýchání a obézní pacienti tak častěji končí na dýchacích přístrojích, než je tomu u běžné populace."

Z průzkumu společnosti Novo Nordisk vyplývá, že si tato rizika spojená s onemocněním covid-19 lidé trpící nadváhou i obezitou uvědomují. Téměř 40 procent lidí s nadváhou a 73 procent lidí s obezitou vnímá svou tělesnou hmotnost jako přitěžující faktor. Jsou proto i více obezřetní a většina z nich dodržuje opatření nad rámec vládních nařízení. Celkem 15 procent obézních lidí dokonce nákupy řeší pouze online, omezilo sociální kontakt, nebo se zcela izolovalo od úzké rodiny.

Izolace ale na druhou stranu bývá spojená s menší pohybovou aktivitou, což problémy s obezitou ještě prohlubuje. Potěšující je proto množství lidí, kteří se rozhodli svou váhu řešit. Tři čtvrtiny žen a dvě třetiny mužů s nadváhou chtějí podle průzkumu v tomto roce zhubnout. Svou tělesnou hmotnost plánují snížit dokonce čtyři pětiny obézních lidí.

O průzkumu

Průzkum společnosti Novo Nordisk se uskutečnil v prosinci 2020 na vzorku 544 respondentů ve věku od 35 let, z nichž 61 % uvedlo, že trpí nadváhou či obezitou. Průzkum zpracovala agentura IQVIA pro společnost Novo Nordisk.

Témata:  COVID-19 koronavirus obezita zdraví průzkumy

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 16:34

Francouzská policie zadržela 16letého přivržence IS, který chtěl útočit během olympiády

Francouzské orgány činné v trestním řízení zadržely a začaly vyslýchat 16letého chlapce, který avizoval, že chce spáchat útok během letní olympiády v Paříži. Policie u něj našla slib věrnosti teroristické síti Islámský stát (IS). Případ převzala prokuratura, která se zabývá teroristickými činy, informovala ve středu francouzská zpravodajská televize BFM.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy