Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákaz zahalování obličeje na veřejnosti, jak chce SPD, vláda asi odmítne

Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu poslanců SPD uzákonit zákaz zahalování obličeje nebo jeho části na veřejnosti s některými výjimkami. Podle podkladů pro pondělní schůzi kabinet pošle zákonodárcům k navržené přestupkové novele záporné stanovisko.

 Stejně by se měli ministři postavit rovněž k novele trestního zákoníku. Poslanci SPD v ní navrhli, aby byla trestná podpora a propagace ideologie potlačující práva a svobody nebo hlásající nenávist, a nikoli pouze podpora a propagace takového hnutí.

Trestní novelu předkladatelé stejně jako v minulosti zdůvodňují případem bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky, který byl stíhaný za šíření radikální islámské knihy. Soudy však určily, že nepropaguje hnutí, ale ideologii. Pravomocný zprošťující verdikt si muž vyslechl v květnu 2018, loni osvobození potvrdil ještě Nejvyšší soud.

Proces podle předkladatelů novely z řad poslanců SPD poukázal na mezeru v zákonu, kterou by měla navrhovaná změna odstranit. Vládní legislativci jejich mínění nesdílejí. Poukazují na to, že některá jednání je možné stíhat jako hanobení národa, rasy nebo etnické skupiny osob či jako podněcování k nenávisti nebo k omezování práv a svobod. V Sáňkově případu soud podle právníků kabinetu neprokázal úmysl ani to, že by kniha byla militantní nebo extremistická.

V minulém volebním období se stejná předloha, podaná zhruba před čtyřmi lety, dostala ve Sněmovně k posouzení do výborů, dál už ne. Rovněž přestupkovou novelu o zákazu zahalování pod pokutou až 10.000 korun předložilo hnutí SPD v minulém volebním období, a to před třemi lety. Poslanci ji nezačali ani projednávat.

Předkladatelé zdůvodňují zákaz zahalování obličeje zvýšením bezpečnosti i vzájemným soužitím lidí. Platil by podle novely na veřejných prostranstvích a ve veřejně přístupných budovách s výjimkou případů, kdy zahalování obličeje souvisí "s plněním zákonné povinnosti, výkonem povolání, umělecké nebo sportovní činnosti nebo vyplývá ze zdravotních důvodů".

Vládní legislativci upozorňují na to, že muslimská komunita v Česku zakrytí celého obličeje prakticky nepoužívá a zákaz by dopadl zejména na zahraniční turisty. Úprava by navíc podle nich mohla přispět k aktivizaci populistického a extremistického spektra a vyústit ve zvýšení četnosti útoků na různě zahalené osoby nebo obecně na některé cizince.

Formálně by navrhovaný zákaz zahalování obličeje nahradil v přestupkovém zákoně současnou užší restrikci. Týká se lidí při cestě na organizované sportovní utkání a zpět a na místě takového utkání. Zákaz zahalování obličeje obsahuje také zákon upravující veřejná shromáždění.

Témata:  vláda ČR Svoboda a přímá demokracie

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 21:42

Soud zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy