Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci rozluštili jedno z největších tajemství světa

Moře
Moře
Foto: Pixabay

Velká modrá jáma, která se nachází v Honduraském zálivu zhruba 72 km od Belize City, dlouhé desetiletí mála vědce. Za poslední roky se její tajemství snažilo odhalit mnoho potápěčů, z nichž ne všichni se vrátili zpátky. Ačkoliv svým způsobem připomíná legendární Bermudský trojúhelník, jeho tajemství je dávno rozluštěno. Tajemství jámy ale zůstávalo vědcům skryto, až dosud.

Modrá díra vypadá jako ráj pro potápěče, je obklopena bohatými korály a šumivou tyrkysovou vodou. S 305 metrovou šířkou a 122 metrovou hloubkou je největším oceánským závrtem na světě. Co přesně v ní leží ale dlouho nikdo netušil.

Až do doby, než se skupina vědců vydala na potápěčskou výpravu v ponorce Aquatica Submarines. Miliardář Richard Branson, Fabien Cousteau a badatelka z National Geographic Erika Bergmanová se rozhodli odhalit záhadu jámy, a zjistit, co pod ní leží.

K velkému překvapení zjistili, že jáma je ve skutečnosti jedním z nejhorších míst světa. V hloubce 88 metrů se totiž nachází vrstva sirovodíku, bezbarvého, hořlavého, toxického plynu. Ta obklopuje celou jámu kvůli ní v díře neexistuje žádný život.

"Cokoliv, co se ocitlo v díře, se rozložilo," vysvětlila Bergmanová. Pod sirovodíkovou vrstvou není žádný kyslík, tudíž se vše co v jámě zemře zakonzervuje na dně. Pod vrstvou sirovodíku ale prakticky nelze nic spatřit, všechno světlo je pohlceno silnou chemickou vrstvou.

Prakticky vzato jde o jakousi pozemskou obdobu vesmírné černé díry. Cokoliv do ní vstoupí, už se nikdy neobjeví, a nemůžeme to ani dobře pozorovat. 

Na dně jámy se tak nachází pouze ostatky. A to jak pozůstatky mořského života, tak i lidská těla potápěčů, kteří se přiblížili k vrstvě sirovodíku.

Témata:  vědci moře

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 11:40

Izraelská armáda se dopouští válečných zločinů? Nové nálezy vyvolaly podezření

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy