Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brusel neměl na vybranou, normálně by se s Tureckem vůbec nebavil, varuje analytička

Vlajka EU
Vlajka EU
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brusel - Předběžná dohoda Evropské unie s Tureckem z pondělního summitu by podle některých mohla konečně přinést jednotnou evropskou odpověď na migrační krizi. Plán se ale také setkal se silnou kritikou, mimo jiné i kvůli ústupkům, které EU slíbila Turecku. Právě ty by podle analytičky Fran Burwellové a serveru Altlantic Council mohly způsobit, že tato dohoda selže.

„Jeden za jednoho"

Dohoda, kterou EU s Tureckem vyjednala na pondělním summitu, by znamenala, že by Turecko vracelo zpět všechny migranty, kteří by nelegálně z Turecka vstoupili do Řecka. Evropa by pak přijala jednoho Syřana z Turecka výměnou za každého Syřana, kterého Turecko vrátí z Řecka.

Tento systém „jeden za jednoho" prosazovala mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová. Podle Fran Burwellové tím Merkelová chtěla lidem názorně ukázat, že dojde ke snížení počtu příchozích, protože dojde k omezení pouze na Syřany, kteří tvoří zhruba 50 % migrantů.

Tento krok se ale neobejde bez kompenzace, kterou Turecko na summitu vyjednalo. Jde jednak o peníze – Turecko požaduje, aby se zdvojnásobila částka 3,3 miliardy eur, kterou Unie již slíbila Turecku vyplatit na pomoc uprchlíkům.

Ústupky Turecku budou problém

Dalším požadavkem je urychlení jednání o vstupu Turecka do EU a umožnění bezvízového pohybu po Evropě pro turecké občany.Dohoda v rámci kritiky čelí obviněním z porušování mezinárodního práva za hromadné vyhošťování cizinců.

Velkým problémem by ale pro dohodu mohly být právě i ústupky Turecku. Jak totiž server připomíná, mnozí se domnívají, že Evropská unie ze zoufalství z migrační krize úmyslně přehlíží „to, co kritici nazývají rostoucím autoritářstvím v Turecku," uvádí server.

„Kdyby nebylo migrační krize, nemyslím, že by EU s Tureckem nějak výrazně jednala. Turecko si uvědomuje, že má navrch, čehož důsledně využívá," uvádí Burwellová.

Je možné, že dohoda selže

Ústupky Turecku se podle ní setkají se značným politickým odporem. „Obzvláště když přijdou hned v těsném závěsu poté, co vláda minulý týden uzavřela nezávislé noviny Zaman – zřejmě není právě vhodná chvíle urychlit vstup Turecka do EU," vysvětluje.

Dále dodává, že si lídři EU jsou vědomi zhoršujícího se stavu lidských práv v Turecku, ale jelikož dohodu potřebují, rozhodli se tento fakt přehlížet.

Burwellová také podotýká, že zatím není jasné, jak by se po Evropě rozdělili uprchlíci, kteří by sem byli poslání výměnou z Turecka. „To nás přivádí zpět k tomu, že Evropa selhala při vytváření funkčního relokačního systému," připomíná.

Je tak podle ní pravděpodobné, že dohoda minimálně projde během dalších jednání změnami, nebo se zcela rozpadne.

Témata:  EU uprchlíci Turecko

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 9:26

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy