Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mír v Sýrii? Erdogan naznačil, kdo by měl převzít zodpovědnost

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecko, Rusko a Írán musí převzít větší díl odpovědnosti za nastolení míru v Sýrii. Prohlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před dnešními rozhovory o Sýrii s ruským protějškem Vladimirem Putinem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Rúhání prohlásil, že jediným řešením syrské krize je diplomacie.

Tři prezidenti se dnes v turecké metropoli scházejí mimo jiné ve snaze zajistit klid zbraní na severozápadě Sýrie, kde od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Z oblasti jsou přesto hlášeny útoky syrských vládních sil, což hrozí prohloubením chaosu v regionu a vyvoláním nové migrační vlny do Turecka.

Erdogan dnes potvrdil, že trojice politických vůdců bude v Ankaře hovořit o posledním vývoji v severozápadní syrské provincii Idlib, na severovýchodě Sýrie a také o migraci.

Rúhání prohlásil, že diplomacie, a nikoli vojenský přístup, je řešením, které může ukončit syrskou krizi. "Musíme zajistit půdu pro návrat bezpečí do Sýrie... Diplomacie, a nikoli konfrontace, může zajistit mír v Sýrii... K nastolení tohoto míru je nezbytné okamžité stažení amerických vojáků," prohlásil íránský prezident. Ruský prezident Putin podle agentury Interfax ocenil roli Íránu v řešení syrské krize.

Zatímco Rusko a Írán podporují v boji proti vzbouřencům režim syrského prezidenta Bašára Asada, Turecko, Spojené státy a řada evropských zemí jsou na straně různých povstaleckých skupin. Na severovýchodě Sýrie od tohoto měsíce nově působí společné hlídky složené z amerických a tureckých vojáků. Vytvořily tak bezpečnostní zónu, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Sýrie Turecko Rusko

Aktuálně se děje

3. května 2024 19:44

Oddálení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit na Ukrajině vážné škody

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy