Tusk, Donald

Polsko, ilustrační fotografie.

EU ukončila spor s Polskem ohledně právního státu. Pomohl Tusk

Svět

Evropská unie ukončila dlouholetý spor s Polskem o právním státu, už tedy není součástí článku 7. Premiéru Donaldu Tuskovi se podařilo zemi přiblížit unijním standardům. S postupem Evropské komise ale nesouhlasí Maďarsko, které podléhá stejnému mechanismu a nedaří se mu z něj dostat. Tuskovy nedávné kroky jsou rovněž rozporuplné. 

Donald Tusk

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Svět

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Mateusz Morawiecki

Morawiecki si kopl do EU. V Polsku vzbudila jeho slova pozdvižení

Svět

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Donald Tusk

Svět

Tusk varoval před hrozbou války v Evropě

Evropa opět vstoupila do předválečného období, řekl polský premiér Donald Tisk evropským médiím. Zdůrazňoval tak význam společné obrany. Tusk rovněž apeloval na pokračování pomoci Ukrajině, která už přes dva roky čelí ruské agresi.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 18:57

80 let od atentátu na Hitlera: Scholz vyzval občany, aby se postavili za svobodu a demokracii

Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této příležitosti vyzval spolkový kancléř Olaf Scholz občany, aby se postavili za svobodu a demokracii. Upozornil na to server Der Spiegel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy