Články k tématu: jazyky

Boj s němčinou. Nová šéfka ECB Lagardeová se musí naučit krkolomná slova

30.12. 10:50

Nová šéfka Evropské centrální banky (ECB) se učí německy. Francouzka Christine Lagardeová, která se díky své nové funkci přestěhovala do Frankfurtu nad Mohanem, podle agentury Bloomberg doufá, že tak bude moci Němcům lépe vysvětlit politiku centrální banky. Němčina je mateřský jazyk čtvrtiny…

Město Berkeley mění slovník, zakáže genderově nevyvážené termíny

19.07. 18:35

Kalifornské město Berkeley se rozhodlo ve vyhláškách a všech městských dokumentech skoncovat s termíny, které nejsou genderově vyvážené. Rada města tento týden odsouhlasila vymýcení asi čtyř desítek výrazů, které podle ní upřednostňují mužské, případně ženské pohlaví. Nové termíny byly vybrány tak,…

Ovčáček to schytal kvůli své špatné angličtině. Tohle si za rámeček nedá

21.11. 16:57

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se pořádně „předvedl“. Na svém twitteru zveřejnil příspěvek týkající se médií a zemí Visegrádské čtyřky. První veze byla česká, druhá anglická. Jenže jak se záhy ukázalo, Ovčáček k překladu svého tweetu využil google překladač.

reklama

Usnadňujete si práci google překladačem? Dejte si velký pozor, hrozí vám problémy

Aktualizovali jsme 24.10.2018, 22:25, 24.10. 11:16

I přes to, že se překladové aplikace neustále zlepšují a vyvíjí, ještě stále se na ně nedá stoprocentně spolehnout. Nejvíce nedorozumění však vzniká při překládání z/do minoritních jazyků.

Univerzální jazyk, se kterým se domluvíte všude? Naučit se ho lze za chvíli, mluví jím i Češi

06.09. 08:01

Na to, aby se člověk stal mistrem v používání cizích jazyků, mnohdy nestačí ani dlouhé roky studia. Nejvíce znalostí a zkušeností dá člověku pobyt v zemi, kde se daným jazykem mluví. Jeden ale nemá žádnou domovskou zemi, a přesto jím lidé mluví po celém světě. Říká se mu esperanto.

Středoškoláci v EU mají znát dvě cizí řeči, navrhuje Brusel

22.05. 14:58

Brusel - Silnější podpora výuky cizích jazyků je částí vzdělávací iniciativy, se kterou dnes přišla Evropská komise. Podle komisaře pro vzdělávání, mládež a kulturu Tibora Navracsicse by bylo ideálním cílem, kdyby se každý občan EU dokázal s koncem střední školy kromě své mateřštiny domluvit ještě…

Univerzita Karlova udělovala čestné doktoráty, dočkal se imunolog a lingvista

16.05. 17:48

Praha - Čestný doktorát Univerzity Karlovy (UK) převzali dnes odpoledne dva světoví vědci, americký imunolog slovenského původu Ján Vilček a francouzský lingvista Philippe Martin. Oba mají společné to, že se ve svých oborech prosadili již v mladém věku a dosáhli světové úrovně.

Makedonský prezident vetoval kontroverzní zákon posilující status albánštiny

18.01. 08:45

Skopje - Makedonský parlament minulý týden schválil zákon, který měl posílit postavení albánského jazyka. Opozice hlasování bojkotovala. Normu ve středu vetoval konzervativní prezident Ďorge Ivanov, prý je zbytečná a neústavní.

Paslovem roku 2017 v Německu je výraz "alternativní fakta"

16.01. 13:43

Berlín - Takzvaným paslovem roku 2017 se v Německu stal výraz "alternativní fakta" (alternative Fakten). Celkem letos veřejnost zaslala 1316 návrhů, které obsahovaly 684 různých výrazů. Jen zhruba 80 z nich ale odpovídalo kritériím poroty, která volí taková slova, jež jsou eufemistická nebo matoucí…

Vondráček chce posílit slovenštinu ve vysílání českých veřejnoprávních médií

15.01. 15:03

Bratislava - Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček dnes zavítal na Slovensko. Vyslovil se pro posílení vysílání pořadů ve slovenštině v českých veřejnoprávních mediích. Zajímal se také o jednací řád slovenské sněmovny.

Slováci brojí proti češtině: Pohádky musí být předabovány, radio nesmí hrát jen české písničky

12.11. 12:15

Bratislava - Pětadvacet let po rozdělení Československa se vzájemná znalost jazyků zmenšuje. Rozhlasové stanice na Slovensku musejí od dubna 2016 dodržovat minimální podíl slovenských skladeb ve vysílání. Televizní pořady určené pro děti do 12 let včetně oblíbených českých pohádek musejí být na…

Pověstný chléb ze Sardinie se konečně dostalo náležité pocty

Aktualizovali jsme 11.11.2017, 18:56, 11.11. 16:55

Cagliari (Itálie) - Pověstný sardský chléb carasau si konečně vydobyl místo v uznávaném slovníku italštiny Zingarelli. Příprava chleba není jednoduchá. Do hor si ho s sebou v minulosti brávali pastevci, kteří zůstávali dlouhé měsíce mimo domov.

Počet lidí mluvících rusky se za 25 let snížil o 50 milionů, varuje ruský politik

04.11. 10:15

Moskva - Odhaduje se, že rusky v současnosti ve světě mluví přibližně 260 milionů lidí. Za posledních 25 let se však tento počet snížil až o 50 milionů. Týká se to především bývalých sovětských republik a zemí někdejšího socialistického bloku.

Výrazem roku jsou podle Collinsova slovníku "fake news". Vymyslel jsem to já, tvrdí Trump

03.11. 08:42

Londýn - Výrazem roku se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary stalo spojení "fake news" označující falešné zprávy. Lexikografové uvedli, že četnost užívání tohoto termínu se od roku 2016 zvýšila o 365 procent.

Nejvyšší soud rozhodl: Písemná komunikace s civilním soudem musí být v češtině

02.11. 09:37

Brno - Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že se písemná komunikace s civilním soudem musí odehrávat v češtině. Právo cizince na komunikaci v mateřštině se v občanskoprávních sporech vztahuje pouze na ústní jednání. V trestním řízení je situace nadále jiná.

V Sarajevu hrozí dělení výuky podle jazyka a národností. Podnět podal rodič muslimského žáka

10.10. 11:04

Sarajevo - Školám v kantonu Sarajevo hrozí, že budou muset vést výuku odděleně ve třech jazycích - bosenštině, chorvatštině a srbštině. Ředitelé škol mají zajistit vyučování v jednom ze tří oficiálních jazyků konstitutivních národů Bosny a Hercegoviny, a to v souladu s rozhodnutím rodičů žáků.

Porošenko naštval Rumuny a Maďary. Podepsal školský zákon, jež nařizuje výuku od páté třídy jen v ukrajinštině

26.09. 12:44

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal nový školský zákon, který vyvolal kritiku v sousedních zemích. Podle normy od pátého ročníku nastupuje na školách jako vyučovací jazyk ukrajinština. Změna má nastat v roce 2020.

Kim zamotal Američanům hlavu? Média prý mají potíže s překladem jeho urážek

22.09. 11:50

Washington/Pchjongjang - Severokorejská tisková agentura KCNA, která je proslulý svým košatým výrazivem, dělá lingvistické potíže americkým novinářům. Kamenem úrazu jsou hlavně vulgarity.

Kvůli Melanii Trumpové musel být odstraněn billboard jazykové školy, žertoval o její angličtině

20.09. 08:07

Washington/Záhřeb - Chorvatská jazyková škola lákala nové zájemce o studium angličtiny billboardem, na němž byla vyobrazena první dáma USA. Melania Trumpová se nakonec domohla odstranění reklamy.

Soud ve Francii neuznal jméno s vlnovkou nad písmenem "n"

14.09. 08:21

Brest - Francouzský soud odmítl uznat narozenému dítěti jméno Fañch s odůvodněním, že vlnovka nad písmenem "n" se neslučuje s francouzštinou. Otec dítěte oznámil, že hodlá proti rozsudku bojovat.

Rusko odsoudilo ukrajinský školský zákon, považuje ho za diskriminační. Vadí také Polákům či Maďarům

12.09. 16:46

Moskva/Kyjev - Ukrajinský školský zákon, který upravuje výuku v mateřských jazycích národnostních menšin, dnes kritizovalo Rusko. Vadí ale také Polsku, Rumunsku, Moldavsku a Maďarsku.

Mexiko láká přistěhovalce, kterým může Trumpovým rozhodnutím hrozit deportace, aby učili angličtinu

07.09. 09:43

Mexiko - Americký prezident Donald Trump se rozhodl zrušit program DACA, který chrání před deportací statisíce imigrantů, kteří přišli do USA jako děti. Mexiko tak tento krok zareagovalo pragmaticky. Tamní ministerstvo školství vyzvalo lidi, kteří by musel Spojené státy opustit, aby se ucházeli o…

Chcete se naučit cizí jazyk? Cvičte, radí vědci

23.08. 16:56

Cvičení a fyzická aktivita výrazně pomáhá těm, kteří se snaží naučit cizí jazyk. Italští a čínští vědci provedli experiment, při kterém zkoumali rozdíl mezi těmi, kdo u učení slovíček jen sedí a těmi, kteří si učení obohacují fyzickou aktivitou. Test měj jednoznačný výsledek.

Skutečný význam správného pravopisu? Kvůli chybám se můžeme jevit jako méně inteligentní

23.08. 10:14

Londýn - Internetové stránky a online publikace jsou prošpikované chybami, a dokonce ani světoví lídři se občas nezarazí, aby po sobě zkontrolovali příspěvek, který se chystají odeslat na twitter. Jak připomíná BBC, mnoho lidí si neuvědomuje, že je kvůli špatnému pravopisu mohou ostatní vnímat jako…

reklama
Fotogalerie