Články k tématu: spánek

Co s vámi udělá ponocování? Nová studie lékařů je opravdu děsivá

30.09. 10:47

Být dlouho do noci vzhůru není dobrá investice pro zdraví. Kromě toho, že ponocujícím hrozí vyšší riziko kardiovaskulárních chorob nebo cukrovky, mají podle posledního průzkumu takzvané sovy proti ranním ptáčatům riziko úmrtí vyšší o deset procent. Potvrdila to studie vědců ze dvou britských…

Problémy se spánkem? Vylepšete svou ložnici a konečně se vyspěte

11.07. 20:28

Spánek je pro každého z nás velmi důležitý. Z jakého důvodu? Je to primárně proto, že díky němu naše tělo regeneruje a nabírá energii. Pokud se vám špatně spí, je to problém, který se následně projeví ve vašem běžném životě. Je proto na místě zajistit, abyste se konečně vyspali. Jak na to? Stačí…

Co všechno dokáže spánek? Vědci rozlouskli další tajemství mozku

16.06. 20:00

Výkonnost paměti závisí částečně na době a kvalitě spánku. Kdo nikdy nezažil probdělé noci před zkouškami? Spánek umožňuje posílit schopnost pamatovat si to, co jsme se předtím naučili. Díky pokroku ve zkoumání mozku dnes vědci vědí, které jeho zóny jsou spojeny s učením a v době spánku se aktivují…

reklama

Spíte v pyžamu? S lidským tělem to dělá neuvěřitelné věci

Aktualizovali jsme 22.4.2019, 22:07, 22.04. 10:49

Naše oblečení nás dennodenně stresuje, protože ho musíme stále obnovovat. Ale když jsme pod peřinou? Máme spát oblečení, nebo docela nazí? O tom, jak je prospěšné spát bez oděvu, píše francouzský server Gentside.

Dáváte si po obědě šlofíka? Nemůžete udělat nic lepšího, zjistili lékaři

Aktualizovali jsme 6.4.2019, 14:53, 06.04. 10:19

Pravidelné zdřímnutí po obědě pomáhá snižovat krevní tlak podobně jako některé léky a změna životního stylu, zjistili podle britského deníku The Times řečtí vědci.

Z noční můry nemusíte mít strach. Vědci zjistili, proč jsou pro nás dobré

Aktualizovali jsme 27.3.2019, 13:29, 24.03. 13:05

I přes intenzivní výzkum podstata lidského snění dodnes není zcela objasněna. Psychologové vycházejí z řady teorií. Některé výzkumy mají i poměrně bizarní výsledky. Například studie o pozitivním účinku nočních můr na studijní výsledky.

Rádi si o víkendu přispíte? Tělu tím nepomáháte, naopak si vážně škodíte

Aktualizovali jsme 2.3.2019, 19:48, 02.03. 10:41

Pokud máte ve zvyku nařizovat si během týdne budík, abyste včas vstali do práce, a o víkendu jej naopak vypínáte, zaděláváte si na vážné zdravotní problémy. Podle lékařů vám hrozí takzvaná pásmová choroba.

Odborníci prozradili své triky, jak být odpočatý i při menším počtu naspaných hodin

20.02. 18:19

Spánek patří k nejdůležitějším součástem lidského života a lidé jím tráví velkou část svého času. Se spánkovými problémy přichází problémy zdravotní a psychické. Jak si tedy zajistit, že budete mít spánku dost? Pomůžou vám tato pravidla experta na spánek.

Spojitost mezi spánkem a rakovinou? Klíč se ukrýval v DNA

12.02. 14:56

Může spánek vyvolat rakovinu? Podle nové studie je to více než pravděpodobné. V ohrožení jsou zejména ti, kteří nedodržují lékaři stanovená pravidla.

Strašák jménem předčasné úmrtí: Kdo je ohrožený nejvíce?

18.01. 08:54

Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém věku přes dovršením stáří. Mnohdy je spojováno s životním stylem a řadou nemocí, lékaři ale nyní zjistili, co vlastně stav lidského těla ovlivňuje.

Opravdu nemocnice oplývají čistotou? Nová studie znepokojila lékaře

13.01. 09:25

Lékaři z britské De Montfort University zjistili podivuhodnou věc. V povlečení se podle nich vyskytuje bakterie způsobující infekční chorobu. Podle vědců tuto bakterii nezahubí ani praní ložního prádla ve speciálních dezinfekčních přípravcích.

Rádi si po obědě dáchnete? Podle lékařů je to to nejhorší, co můžete udělat

05.01. 09:12

Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli kachna a kupa knedlíků. Nejnovější vědecké poznatky ovšem ukazují, že šlofíky mohou i pořádně uškodit zdraví.

Spíte denně jen šest hodin nebo méně? Vědci pro vás nemají dobré zprávy

Aktualizovali jsme 30.12.2018, 22:22, 30.12. 10:54

Je to jako začarovaný kruh - nemáme dostatek času na spánek, pak jsme unavení, nedokážeme se soustředit a vše nám trvá déle. A času na spánek máme opět jen málo. Víte, co s vaším tělem udělá, když budete spát méně než 6 hodin?

Spíte v pyžamu? Podle odborníků byste toho měli okamžitě nechat, mají pádné argumenty

Aktualizovali jsme 4.12.2018, 23:02, 02.12. 12:35

Peřinu už jste dávno hodili na zem a teď se jen převalujete v posteli. Pyžamo se na vás lepí a vy nemůžete usnout. Pokud se v popisu poznáváte, zkuste spát nazí nebo alespoň naostro. Doporučují to i odborníci - z několika důvodů.

Spí s vámi v posteli pes nebo kočka? Vědci zjišťovali, co to s lidmi dělá

Aktualizovali jsme 30.11.2018, 23:54, 29.11. 11:17

Máte doma psa? A dovolujete mu, aby s vámi spal v posteli? Podle vědců děláte dobře. Experti se zaměřili na kvalitu spánku a spánkovou rutinu žen, které mají doma psy nebo kočky. A došli k jednoznačnému závěru.

Kdy by měly děti přejít z postýlky na velkou postel? Lékaři mají jasno

Aktualizovali jsme 29.11.2018, 22:07, 29.11. 14:38

Často se říká, že rodiče by měli své malé dítě vést k tomu, aby bylo co nejdříve samostatné. Maminky se chlubí nejen tím, kdy se jejich ratolest naučí postavit, nebo chodit na nočník, ale také tím, že už vydrží spát ve vlastní "dospělácké" posteli. Nové výzkumy však ukazují, že malé děti by měly v…

Proč přes noc zapomeneme zrovna to, co si potřebujeme zapamatovat?

21.11. 13:30

Známe to všichni. Večer si jdeme lehnout s hlavou plnou myšlenek, ráno ale máme problém si na řadu z nich vzpomenout. Dlouhou dobu bylo toto fungování mozku pro odborníky záhadou, nyní se jim ale podařila zapeklitá hádanka vyřešit.

Máte problémy se spánkem? Příčina může být i tam, kde byste ji nečekali

Aktualizovali jsme 10.10.2018, 22:01, 10.10. 13:28

Spí se vám v noci špatně? Možná to není jen tím, že jste ve stresu nebo že máte hlavu plnou myšlenek. Příjemný a klidný spánek je značně ovlivněn také tím, co jste večer nebo v noci snědli. Existují některé potraviny, které byste měli večer vynechat.

Největší mýtus o spánku: Proč ho potřebujeme? Kvůli regeneraci těla ne

Aktualizovali jsme 16.9.2018, 22:12, 16.09. 06:25

Nová studie ukončila letitou diskusi o úloze spánku. Nadbytečné informace, které se během dne nahromadily v paměti, během zdřímnutí zmizí, aby daly prostor novým zkušenostem a optimalizovaly energetickou spotřebu mozku.

Proč a jak si pamatujeme sny? Je to prostší, než si myslíme

11.09. 08:01

Uvažovali jste někdy na tím proč někteří lidé si dokáží sny pamatovat dlouho a stejně dobře jako reálné vzpomínky, zatímco jiní si sny nepamatují vůbec, či dokonce tvrdí, že se jim žádné nezdají? Podle nedávné vstudie jsou tyto rozdíly zakódované pouhými dvěma geny.

Posunujete si ráno budík, abyste si mohli pospat? Tělo se vám pomstí, varují lékaři

Aktualizovali jsme 23.8.2018, 15:43, 23.08. 08:56

Jedním z nejhorších zvuků, který můžeme slyšet, je ranní zazvonění budíku. Nenajdeme snad nikoho, komu by se chtělo dobrovolně vstávat z postele časně z rána, a mnoho lidí to řeší tím, že si budík o pár minut odsunou a ještě si chvilku přispí. Podle lékařů je to to nejhorší, co můžeme udělat.

Můžeme snít ve spánku pavouka? Vědci mají pro arachnofobiky dobré zprávy

22.08. 16:37

Může se nám stát, že ve spánku sníme pavouka? Kolikrát se během života tímto způsobem nakrmíme osminohým tvorem, kterého se většina lidí štítí a bojí? A může se pavouk do našich úst vůbec dostat? To jsou jedny z nejčastějších otázek, které nás napadají v souvislosti s pavouky. A vědci se rozhodli,…

Spíte více než osm hodin denně? Vědci mají pádný argument, proč to nedělat

20.08. 20:47

Dlouhou dobu se vědci domnívali, že spánek kratší než 6 hodin a delší než 10 hodin lidskému tělu neprosívá. Nyní ale zjistili, že doba, kterou v říši snů strávíme nad rámec osmi hodin, má devastující vliv na lidské tělo.

Dáváte si během dne šlofíka? Podle lékařů je to špatný nápad

Aktualizovali jsme 5.8.2018, 22:05, 05.08. 16:44

Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli kachna a kupa knedlíků. Nejnovější vědecké poznatky ovšem ukazují, že šlofíky mohou i pořádně uškodit zdraví.

reklama
Fotogalerie