Články k tématu: spánek

Spánková deprivace? Kvůli nedostatku odpočinku se můžeme přiznat třeba i k vraždě

21.10. 13:51

Spánek je jednou ze základních potřeb všech živých organismů. Co by se ale stalo, kdybychom ho měli dlouhodobě nedostatek nebo nespali vůbec. V prvním jmenovaném případě začne člověk trpět halucinacemi a přizná se i k věcem, které nikdy nespáchal, jako například k vraždě. O poznání horší konec ale…

Co o vás prozradí spánek? Vědci z něj zjistí kolik vám je, kde děláte a co vás baví

14.10. 11:49

Poloha, ve které spíte, může prozradit spoustu věcí o vašem věku, práci, koníčcích - a také to, jak dobře budete odpočinutí. Zjistil to nový průzkum společnosti Sealy.

Nerušený spánek: Je zdravější spát v pyžamu nebo bez něj?

13.10. 11:13

Zhruba každý třetí člověk spí nahý. Častým důvodem je to, aby bylo tělo v chladu a nepotilo se. Může tento zvyk mít také vliv na vaši plodnost nebo zdraví?

reklama

Oddělené postele? Pro manželské soužití je to užitečné, říkají odborníci

11.10. 10:48

Řím - Téměř čtvrtina manželských párů nesdílí společné lože a experti soudí, že je to pro partnerské soužití užitečné. Uvádějí šest důvodů. Mimo jiné se redukují hádky a sex se nestane rutinou. Píše o tom italský list Corriere della Sera.

Stěžujete si na nedostatek spánku? Podle vědců to může být prospěšné

Aktualizovali jsme 30.9.2017, 18:13, 30.09. 10:30

Pro toho, kdo trpí častými depresemi, mají vědci kontroverzní lék. Příliš dlouhý spánek nebo chronická nespavost může vaše stavit jenom zhoršit. Pokud ale spánek úplně vynecháte a budete ho šidit den co den, vaše deprese mohou zmizet.

Zvýšení platu, nebo dobrý spánek? Vědci zjistili, co vás udělá šťastnějšími

20.09. 08:04

Vědci se rozhodli zjistit, co u lidí ovlivňuje pocit pohody a spokojenosti. Je to kvalitní spánek, nebo zvýšení platu? Ačkoliv si mnozí z nás na peníze zřejmě stěžují, ukázalo se, že nejsou tak důležité, jak by se mohlo zdát.

Můžeme nabrat spánek dopředu nebo jej dohnat?

05.09. 11:23

"Dospím se o víkendu." Jen stěží najdete někoho, kdo by tuto větu alespoň občas nevyslovil. Spánkový deficit se se stále uspěchanější dobou prohlubuje a víkendy poskytují některým z nás alespoň určitou možnost si trochu přispat. Na rozdíl od zavedeného mýtu ale nelze tak jednoduše dospat chybějící…

Máte noční můry? Mohou signalizovat vážné nemoci

05.09. 09:33

Noční můry máme zřejmě čas od času všichni. Často jim vůbec nevěnujeme pozornost a druhý den už o nich ani nevíme. Pokud se ale hrůzou budíte často, neměli byste zlé sny podceňovat, varují experti.

Dáte si během dne šlofíka? Nedělejte to, varují vědci

04.09. 10:07

Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli kachna a kupa knedlíků. Nejnovější vědecké poznatky ovšem ukazují, že šlofíky mohou i pořádně uškodit zdraví.

Nemoc nutí lidi psát ze spaní sms zprávy. Lékaři si s ní neví rady

02.09. 17:04

Lidé vlastnící mobilní telefon už nejspíš zažili tu ostudu, když svou soukromou zprávu poslali nesprávné osobě, anebo jim selhala sebekontrola v nejméně vhodné chvíli a napsali něco, čeho pak litovali. To vše ale probíhali při plném vědomí člověka. Existují ale lidé, kteří smskují, aniž by o tom…

Proč přes noc skoro vše zapomeneme?

24.08. 10:42

Známe to všichni. Večer si jdeme lehnout s hlavou plnou myšlenek, ráno ale máme problém si na řadu z nich vzpomenout. Dlouhou dobu bylo toto fungování mozku pro odborníky záhadou, nyní se jim ale podařila zapeklitá hádanka vyřešit.

Chcete mít víc peněz? Spěte, radí odborníci

Aktualizovali jsme 20.8.2017, 17:12, 20.08. 08:49

V zemích, kde se spí více hodin denně, jsou i vyšší příjmy. Naopak ten, kdo málo spí, je méně produktivní a také méně vydělává. Ukázal to alespoň jeden americký výzkum, který se zabýval zvyky různých populací. Například firmy jako je Google nebo Nike už nějaký čas sázejí právě na odpočaté…

Nemůžete usnout? Možná za to může strava

18.08. 16:21

Spí se vám v noci špatně? Možná to není jen tím, že jste ve stresu nebo že máte hlavu plnou myšlenek. Příjemný a klidný spánek je značně ovlivněn také tím, co jste večer nebo v noci snědli. Existují některé potraviny, které byste měli večer vynechat.

Proč staří lidé chodí brzo spát a brzo vstávají?

Aktualizovali jsme 29.7.2017, 16:18, 29.07. 06:39

Říká se, že za nedostatek spánku dnes mohou technologie a smarphony – ještě v posteli se často díváme na počítači, surfujeme na internetu nebo si prostě jen píšeme s rodinou či kamarády. Na druhou stranu senioři chodí většinou „spát se slepicemi“ a ráno vstávají velmi časně. Proč tomu tak je? Vědci…

Perete povlečení jednou za tři týdny? Podívejte se, v čem vlastně spíte

Aktualizovali jsme 25.7.2017, 22:15, 25.07. 10:14

Neexistuje příjemnější pocit, než když si lehneme po dlouhém pracovním dni do čerstvě vypraných peřin. Víte, jak často byste měli prát ložní prádlo? Jedna Britka se v televizi přiznala, že to dělá jen jednou za tři nebo čtyři týdny. A to, co bylo objeveno u ní doma, jí doslova vyrazilo dech.

Proč důchodci chodí brzo spát a vstávají časně ráno? Vědci konečně našli odpověď

Aktualizovali jsme 18.7.2017, 22:25, 17.07. 10:29

Říká se, že za nedostatek spánku dnes mohou technologie a smarphony – ještě v posteli se často díváme na počítači, surfujeme na internetu nebo si prostě jen píšeme s rodinou či kamarády. Na druhou stranu senioři chodí většinou „spát se slepicemi“ a ráno vstávají velmi časně. Proč tomu tak je? Vědci…

Chcete být v práci efektivnější? Spěte v ní, radí vědci

08.07. 10:41

Vědci přišli s další studií, která potvrzuje, že alespoň 20minutový spánek v práci vede ke zvýšení pracovního výkonu a produktivity. Stačí jen přesvědčit vašeho šéfa, aby vám to umožnil. Pokud byste však usnuli na více než hodinku, už by to byl problém.

Potřebujete se pořádně vyspat? Tyhle triky vám to umožní

Aktualizovali jsme 5.7.2017, 22:22, 05.07. 15:29

Spánek patří k nejdůležitějším součástem lidského života a lidé jím tráví velkou část svého času. Se spánkovými problémy přichází problémy zdravotní a psychické. Jak si tedy zajistit, že budete mít spánku dost? Pomůžou vám tato pravidla experta na spánek.

Nedostatek spánku vám sežere mozek. A to doslova

04.07. 16:54

Nedávný průzkum provedený ve Velké Británii ukázal, že 80 procent lidí trpí nedostatkem spánku – nejméně ze všech spí údajně lékaři a učitelé. A co víc, spánková deprivace stojí ekonomiku Spojeného království 40 miliard liber ročně, kvůli snížené produktivitě a zdraví pracovníků.

Zdají se vám noční můry? Možná trpíte vážným onemocněním

05.06. 14:09

Zlé sny neboli noční můry, jak jsou často nazývány, byly odborníky po desítky let spojovány s naším podvědomím. Nová studie kanadských vědců ale ukázala, že existuje spojení mezi tím, co se nám zdá, a řadou vážných chorob, jako je například demence.

Tajemný úplněk: Proč při něm méně a hůře spíme?

27.05. 11:59

Taky se vám hůř usíná, když je Měsíc v úplňku? Této záhadě se vědci věnují již hezkou řádku let, ale definitivní stanovisko stále nemají.

Co Češi dělají v posteli? Milostné hrátky střídá práce

17.05. 18:54

Co se milování týče, patří Češi k evropskému průměru. Podle průzkumů se v experimentování moc nevyžívají a nejčastěji s partnerem skončí v posteli. Kromě toho z postel často využívají také jako místo ke sledování filmů či vyřizování elektronické korespondence. Vynalézaví tedy moc nejsou.

Spěte nazí. Budete zdravější a odpočatější

16.05. 10:32

Zapomeňte na flanelová pyžama, noční košile nebo vytahaná trička. Nejlepší je podle vědců uléhat do postele na Adama či Evu. Pokud spíte nazí, snižuje se teplota vaší pokožky, což vede ke spalování kalorií, navíc upadáte do hlubšího spánku.

Ponocujete a prokrastinujete? Podle vědců jste inteligentní

15.05. 20:16

Pokud chodíte do postele pozdě a ráno později vstáváte, neměli byste ze sebe mít špatný pocit, ale právě naopak. Podle nového výzkumu se ukazuje, že ve skutečnosti jsou takoví lidé často inteligentnější než většina populace.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací