Články k tématu: spánek

Co dělá mozek, když spíme? V našem těle se dějí divy, my o nich nemáme ani tušení

Aktualizovali jsme 17.1.2018, 12:46, včera 08:13

Spánek pomůže od únavy, nabereme díky němu sílu. Má ale také čisticí účinky pro náš mozek, který zbaví nebezpečných látek, tvrdí lékaři z americké univerzity Rochester. Toxické látky zaplaví naše tělo během celého dne při přemýšlení. Pokud by se mozek pořádně nepročistil, může člověk trpět…

Nemůžete usnout? Většina z nás dělá jednu zásadní chybu, sami si způsobujeme problémy

Aktualizovali jsme 15.1.2018, 22:39, 15.01. 11:25

Stále více lidí má problémy se spánkem. Experti tvrdí, že to může být nevhodnou stravou, kofeinem, nedostatkem pohybu, nebo světlem z televizorů a mobilních telefonů. To všechno je jistě pravda. Jenže v tomto výčtu chybí ještě jedna podstatná věc.

Máte stále chuť na sladké? Existuje tu souvislost, kterou byste vůbec nečekali

Aktualizovali jsme 10.1.2018, 22:25, 10.01. 12:18

Kvalita a kvantita spánku hrají zásadní roli v boji proti kardiovaskulárním nemocem. Mají ale vliv i na další aspekty lidského života a zdraví, bojují totiž proti tomu, aby člověka "nehonila mlsná" a nepřibíral na váze.

reklama

Záhadná paměť: Proč ji ztrácíme? Vědci zjistili, jak se tomu dá zabránit

Aktualizovali jsme 6.1.2018, 10:47, 06.01. 08:50

Sacramento - To, že starší lidé mají obecně větší problémy se zapamatováním různých věcí, je již dlouhou dobu známé. Vypadá to však, že vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley přišli na konkrétní důvod. Podle nich to souvisí s naším spánkovým režimem. Jakým způsobem tedy lze ztrátě paměti…

Klíčový prvek při vývoji člověka? Tuto vlastnost jiný tvor na světě nemá

Aktualizovali jsme 13.12.2017, 17:36, 13.12. 09:12

Předchůdci dnešního člověka se před miliony let začali od primátů značně odlišovat. Začali chodit vzpřímeně a ztratili většinu ochlupení těla. Osvojili si ale i další výhodu, spánkový model. A ten je, jak se ukázalo, klíčový pro evoluci našeho druhu.

Špatně se vám usíná? Ovlivňovat vás mohou věci, o kterých ani netušíte

Aktualizovali jsme 11.12.2017, 22:07, 11.12. 08:24

Pokud se vám stává, že před usnutím ležíte v posteli, koukáte do stropu a nemůžete zabrat, nemusí to být jen tím, že nejste unavení. Podle vědců za to může váš mobilní telefon a sociální síť Facebook. A to ne díky svým funkcím, ale barvě.

Nesnášíte rána? Brzké vstávání se dá naučit, nakonec se na něj budete těšit

05.12. 15:28

Potřebujete se naučit ráno brzy vstávat, ale jste typ, co raději ponocuje? Nebo jste ranní ptáče a večer, když musíte fungovat, neudržíte pozornost a usínáte? Poradíme, jak si přenastavit vnitřní hodiny.

Co se děje s nevyspaným člověk? Horší věci, než si umíme představit

03.12. 10:11

Podle odborníků bychom si měli každý den dopřát zhruba osmihodinový spánek. Co se s nám ale děje v případě, kdy tělu nedopřejeme potřebnou dobu pro regeneraci? Na toto téma vznikla řada vědeckých studií, na které se nyní jednotlivě podíváme.

Největší záhady lidstva? Na těchto 10 jednoduchých otázek neznáme odpovědi

Aktualizovali jsme 25.11.2017, 22:36, 24.11. 11:26

Vědecká obec se od nepaměti snažila najít odpověď na složité otázky. Díky tomu jsme objevili elementární částice, gravitaci, lidské geny a mnoho dalších věcí. Pokládají si však vědci někdy i jednoduché otázky? A pokud ano, jak to, že nedokážou na ně najít odpověď? Přinášíme vám deset zdánlivě…

Jak ovládat naše sny? Vědci věří, že našli odpověď

23.11. 12:42

Jeden australský vědec tvrdí, že našel způsob, jak lze kontrolovat vlastní sny s využitím kombinace tří technik. Informoval o tom zpravodajský server Daily Mirror.

Zdřímnutí během dne si odpusťte. Jinak si podle lékařů zaděláte na problémy

Aktualizovali jsme 20.11.2017, 22:09, 19.11. 10:36

Každý si asi čas od času rád zdřímne. Někdo po vydatném víkendovém obědě, jiný si rád pospí u televize nebo zabere u čtení knížky. Nejnovější vědecké poznatky ale ukazují, že tyto šlofíky během dne mohou pořádně uškodit zdraví.

Čeští experti zkoumají vzácnou spánkovou poruchu, hledají dobrovolníky

15.11. 09:27

Klecany (u Prahy) - Vědci ze Spánkové laboratoře Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají vzácnou poruchu spánku, která může souviset s výskytem Parkinsonovy nemoci. Konkrétně se jedná o RBD, při které člověk ve spánku například dělá prudké pohyby nebo křičí. Trpí jí až dvě procenta lidí.

V jaké poloze usínáte? Ty nejčastější vám mohou způsobit pořádné komplikace

12.11. 09:34

Na břiše, na zádech nebo na boku. Moc možností, jak večer ulehnout do postele a usnout nemáme. Každá z nich má své výhody i nevýhody, některé jsou ale prokazatelně horší, než jiné. Která poloha je obecně považována za nejlepší a které byste se naopak měli vyhnout?

Máte rádi sny? Vědci přišli na způsob, jak ovládat naše noční fantazie

02.11. 10:13

Několik vědců nezávisle na sebe poprvé úspěšně vyzkoušeli techniku, díky které budeme moci ovládat naše lucidní snění. I když mnozí z nás se obávají nočních můr, snový svět je místem, kde můžeme plnit naše fantazie a užít si je, jako kdyby se jednalo o nejlepší virtuální realitu. Lucidní snění je…

Jak k nám promlouvá naše podvědomí? Psycholog odhaluje devět nejčastějších snů a jejich význam

30.10. 12:47

Sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nemožné nebo nepravděpodobné, a jsou obvykle mimo kontrolu spící osoby. Vycházejí z vnějších i vnitřních podnětů a vzpomínek a představ. Mnoho lidí věří, že sny mají skrytý význam, a tak se často obrací ke snářům. S jejich výkladem ale mohou…

Kolik času strávíme v pyžamu? Překvapí vás, co všechno v něm lidé dělají

30.10. 10:19

Pyžamo je specifické oblečení, které je většinou z pohodlného materiálu, volné a prodyšné. Prostě pohodlné. Není se proto čemu divit, že v něm lidé často nejen spí, ale také tráví volné chvíle u televize, počítače nebo u knihy. Vědci se proto rozhodli zjistit, kolik času lidé v Británii v pyžamu…

Spánková paralýza: Zážitek, který opravdu zažít nechcete

24.10. 12:09

Možná jste už zažili pocit, kdy okamžitě po probuzení nemůžete mluvit ani hýbat se. I když to je pro někoho děsivý zážitek, rozhodně se nejedná o kletbu nebo jiné nadpřirozeno. Trpíte spánkovou paralýzou, která ač je nepříjemná, na životě vás nijak neohrožuje.

Spánková deprivace? Kvůli nedostatku odpočinku se můžeme přiznat třeba i k vraždě

21.10. 13:51

Spánek je jednou ze základních potřeb všech živých organismů. Co by se ale stalo, kdybychom ho měli dlouhodobě nedostatek nebo nespali vůbec. V prvním jmenovaném případě začne člověk trpět halucinacemi a přizná se i k věcem, které nikdy nespáchal, jako například k vraždě. O poznání horší konec ale…

Co o vás prozradí spánek? Vědci z něj zjistí kolik vám je, kde děláte a co vás baví

14.10. 11:49

Poloha, ve které spíte, může prozradit spoustu věcí o vašem věku, práci, koníčcích - a také to, jak dobře budete odpočinutí. Zjistil to nový průzkum společnosti Sealy.

Nerušený spánek: Je zdravější spát v pyžamu nebo bez něj?

13.10. 11:13

Zhruba každý třetí člověk spí nahý. Častým důvodem je to, aby bylo tělo v chladu a nepotilo se. Může tento zvyk mít také vliv na vaši plodnost nebo zdraví?

Oddělené postele? Pro manželské soužití je to užitečné, říkají odborníci

11.10. 10:48

Řím - Téměř čtvrtina manželských párů nesdílí společné lože a experti soudí, že je to pro partnerské soužití užitečné. Uvádějí šest důvodů. Mimo jiné se redukují hádky a sex se nestane rutinou. Píše o tom italský list Corriere della Sera.

Stěžujete si na nedostatek spánku? Podle vědců to může být prospěšné

Aktualizovali jsme 30.9.2017, 18:13, 30.09. 10:30

Pro toho, kdo trpí častými depresemi, mají vědci kontroverzní lék. Příliš dlouhý spánek nebo chronická nespavost může vaše stavit jenom zhoršit. Pokud ale spánek úplně vynecháte a budete ho šidit den co den, vaše deprese mohou zmizet.

Zvýšení platu, nebo dobrý spánek? Vědci zjistili, co vás udělá šťastnějšími

20.09. 08:04

Vědci se rozhodli zjistit, co u lidí ovlivňuje pocit pohody a spokojenosti. Je to kvalitní spánek, nebo zvýšení platu? Ačkoliv si mnozí z nás na peníze zřejmě stěžují, ukázalo se, že nejsou tak důležité, jak by se mohlo zdát.

Můžeme nabrat spánek dopředu nebo jej dohnat?

05.09. 11:23

"Dospím se o víkendu." Jen stěží najdete někoho, kdo by tuto větu alespoň občas nevyslovil. Spánkový deficit se se stále uspěchanější dobou prohlubuje a víkendy poskytují některým z nás alespoň určitou možnost si trochu přispat. Na rozdíl od zavedeného mýtu ale nelze tak jednoduše dospat chybějící…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací