Články k tématu: spánek

Budíte se v noci hrůzou? Možná nejste tak úplně v pořádku

Aktualizovali jsme 2.5.2018, 14:35, 02.05. 10:41

Noční můry máme zřejmě čas od času všichni. Často jim vůbec nevěnujeme pozornost a druhý den už o nich ani nevíme. Pokud se ale hrůzou budíte často, neměli byste zlé sny podceňovat, varují experti.

Co s námi dělá nedostatek spánku? Vědci zjistili věci, ze kterých teď sami nebudou spát

22.04. 07:00

Spánek je jednou z nejdůležitějších věcí v životě. Stejně jako potřebujeme vzduch nebo jídlo, i kvalitní odpočinek je nezbytný pro fungování lidského těla. Co se ale stane, když se nevyspíme?

V každém z nás je kousek zvířete? Vědci zjistili, proč lidé nemohou usnout jinde než doma

18.04. 08:19

Stalo se vám někdy, že jste na dovolené první noc leželi v pohodlné čisté posteli a pořád ne a ne usnout? Ačkoliv je takzvaný „efekt první noci“ dobře známým jevem, vědcům se dlouho nedařilo zjistit, proč k němu dochází. Studie vědců z americké Brownovy univerzity nyní konečně do tohoto problému…

reklama

Co se děje v posteli? Pokud pravidelně neměníte povlečení, zaděláváte si na pořádný malér

13.04. 08:16

Denně si čistíme zuby, sprchujeme se, dbáme na to, abychom nosili čisté a pěkné oblečení. Jednomu aspektu ale tolik pozornosti nevěnujeme – a to i přesto, že se nám to může velmi vymstít.

Vstáváte ráno hodně brzy, ale o víkendu si přispíte? Ani netušíte, jak si tím škodíte

12.04. 11:41

Pokud využijete víkendu a jdete spát o hodně později než obvykle, pak to nesvědčí vašemu organismu, i když si ráno přispíte. Alespoň to tvrdí autoři americké studie zkoumající změny rytmu mezi pracovním týdnem a víkendem.

Vyhoďte pyžama a noční košile, nejsou potřeba. Odborníci radí, jak nejlépe strávit noc

Aktualizovali jsme 1.4.2018, 11:36, 01.04. 08:35

Pokud nemůžete spát nebo se třeba budíte zpocení, měli byste zkusit spát nazí nebo naostro. Přečtěte si důvody, proč je to podle odborníků lepší pro váš spánek i vaše tělo.

Rádi lenošíte? Nemějte výčitky, podle vědců je to známka vysoké inteligence

22.03. 08:20

Nový výzkum vědců z USA prokázal, že inteligentní lidé mají častěji sklony k tomu odpočívat a více lenošit, než jejich protějšky. Studie podporuje teorii, že lidé s vysokým IQ se méně nudí a tráví více času přemýšlením.

Zákeřný mikrospánek. Co to vlastně je a proč je tak nebezpečný?

08.03. 16:42

Mikrospánek. Fenomén trvající zhruba 3 až 15 sekund, během nichž člověk nevnímá žádné vnější podněty, není zdaleka tak řídký, jak se všeobecně soudí. Podle britského ministerstva dopravy je příčinou až 20 % dopravních nehod, ke kterým dojde při jednotvárné jízdě na hlavních silničních tazích.…

Nechce se vám ráno vylézt z postele? Moc se nepovalujte, vaše tělo to může ošklivě odskákat

Aktualizovali jsme 22.2.2018, 13:24, 22.02. 09:39

Jste ranní ptáčata, nebo noční můry? Ti, kdo brzy vstávají, mají lepší stravovací návyky. Naopak ti, kdo dlouho ponocují, mají sklony jíst hůře, spát méně a málo se pohybovat. Jestliže tedy chcete žít zdravěji, bylo by ideální, kdybyste byli ranními ptáčaty. Přinejmenším to říkají vědci, kteří…

Konec dohadů: Je lepší spát oblečení, nebo nahý?

22.02. 09:37

Naše oblečení nás dennodenně stresuje, protože ho musíme stále obnovovat. Ale když jsme pod peřinou? Máme spát oblečení, nebo docela nazí? O tom, jak je prospěšné spát bez oděvu, píše francouzský server Gentside.

Proč do rána některé věci zapomeneme? Vědci odhalili další tajemství spánku

Aktualizovali jsme 20.2.2018, 11:26, 20.02. 08:09

Vědci zveřejnili novou studii, která se týká výzkumu jemných změn v lidském mozku, které probíhají, když spíme. Ukázalo se, že v té době dochází k omezení nervových spojů a to dokonce až o pětinu. Kvůli tomu v noci zapomínáme. Ale nebojte se, je to pro nás dobré. Díky tomu jsme totiž ráno schopni…

Mluvení ze spaní: Co ho způsobuje? A co nejčastěji říkáme?

02.02. 12:34

Možná jste se s tím někdy setkali a možná to dokonce děláte vy sami. Podle průzkumů mluví ze spaní asi jedno procento lidí a někdy to jsou celé věty, jindy jen několik nesrozumitelných slov. Proč k tomu ale dochází a co nejčastěji říkáme?

Proč mají senioři nekvalitní spánek?

22.01. 10:31

Řím - V seniorském věku spí špatně 70 procent mužů a 80 procent žen, což má těžké dopady na jejich zdraví. Typickými známkami je ospalost přes den, depresivní nálada, snížení paměti a schopnosti soustředění.

Máte rádi odpolední zdřímnutí? Raději na něj zapomeňte, může vám hodně uškodit

Aktualizovali jsme 19.1.2018, 15:43, 19.01. 09:51

Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli kachna a kupa knedlíků. Nejnovější vědecké poznatky ovšem ukazují, že šlofíky mohou i pořádně uškodit zdraví.

Co dělá mozek, když spíme? V našem těle se dějí divy, my o nich nemáme ani tušení

Aktualizovali jsme 17.1.2018, 12:46, 17.01. 08:13

Spánek pomůže od únavy, nabereme díky němu sílu. Má ale také čisticí účinky pro náš mozek, který zbaví nebezpečných látek, tvrdí lékaři z americké univerzity Rochester. Toxické látky zaplaví naše tělo během celého dne při přemýšlení. Pokud by se mozek pořádně nepročistil, může člověk trpět…

Nemůžete usnout? Většina z nás dělá jednu zásadní chybu, sami si způsobujeme problémy

Aktualizovali jsme 15.1.2018, 22:39, 15.01. 11:25

Stále více lidí má problémy se spánkem. Experti tvrdí, že to může být nevhodnou stravou, kofeinem, nedostatkem pohybu, nebo světlem z televizorů a mobilních telefonů. To všechno je jistě pravda. Jenže v tomto výčtu chybí ještě jedna podstatná věc.

Máte stále chuť na sladké? Existuje tu souvislost, kterou byste vůbec nečekali

Aktualizovali jsme 10.1.2018, 22:25, 10.01. 12:18

Kvalita a kvantita spánku hrají zásadní roli v boji proti kardiovaskulárním nemocem. Mají ale vliv i na další aspekty lidského života a zdraví, bojují totiž proti tomu, aby člověka "nehonila mlsná" a nepřibíral na váze.

Záhadná paměť: Proč ji ztrácíme? Vědci zjistili, jak se tomu dá zabránit

Aktualizovali jsme 6.1.2018, 10:47, 06.01. 08:50

Sacramento - To, že starší lidé mají obecně větší problémy se zapamatováním různých věcí, je již dlouhou dobu známé. Vypadá to však, že vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley přišli na konkrétní důvod. Podle nich to souvisí s naším spánkovým režimem. Jakým způsobem tedy lze ztrátě paměti…

Klíčový prvek při vývoji člověka? Tuto vlastnost jiný tvor na světě nemá

Aktualizovali jsme 13.12.2017, 17:36, 13.12. 09:12

Předchůdci dnešního člověka se před miliony let začali od primátů značně odlišovat. Začali chodit vzpřímeně a ztratili většinu ochlupení těla. Osvojili si ale i další výhodu, spánkový model. A ten je, jak se ukázalo, klíčový pro evoluci našeho druhu.

Špatně se vám usíná? Ovlivňovat vás mohou věci, o kterých ani netušíte

Aktualizovali jsme 11.12.2017, 22:07, 11.12. 08:24

Pokud se vám stává, že před usnutím ležíte v posteli, koukáte do stropu a nemůžete zabrat, nemusí to být jen tím, že nejste unavení. Podle vědců za to může váš mobilní telefon a sociální síť Facebook. A to ne díky svým funkcím, ale barvě.

Nesnášíte rána? Brzké vstávání se dá naučit, nakonec se na něj budete těšit

05.12. 15:28

Potřebujete se naučit ráno brzy vstávat, ale jste typ, co raději ponocuje? Nebo jste ranní ptáče a večer, když musíte fungovat, neudržíte pozornost a usínáte? Poradíme, jak si přenastavit vnitřní hodiny.

Co se děje s nevyspaným člověk? Horší věci, než si umíme představit

03.12. 10:11

Podle odborníků bychom si měli každý den dopřát zhruba osmihodinový spánek. Co se s nám ale děje v případě, kdy tělu nedopřejeme potřebnou dobu pro regeneraci? Na toto téma vznikla řada vědeckých studií, na které se nyní jednotlivě podíváme.

Největší záhady lidstva? Na těchto 10 jednoduchých otázek neznáme odpovědi

Aktualizovali jsme 25.11.2017, 22:36, 24.11. 11:26

Vědecká obec se od nepaměti snažila najít odpověď na složité otázky. Díky tomu jsme objevili elementární částice, gravitaci, lidské geny a mnoho dalších věcí. Pokládají si však vědci někdy i jednoduché otázky? A pokud ano, jak to, že nedokážou na ně najít odpověď? Přinášíme vám deset zdánlivě…

Jak ovládat naše sny? Vědci věří, že našli odpověď

23.11. 12:42

Jeden australský vědec tvrdí, že našel způsob, jak lze kontrolovat vlastní sny s využitím kombinace tří technik. Informoval o tom zpravodajský server Daily Mirror.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací