Články k tématu: spánek

Zdají se vám noční můry? Možná trpíte vážným onemocněním

05.06. 14:09

Zlé sny neboli noční můry, jak jsou často nazývány, byly odborníky po desítky let spojovány s naším podvědomím. Nová studie kanadských vědců ale ukázala, že existuje spojení mezi tím, co se nám zdá, a řadou vážných chorob, jako je například demence.

Tajemný úplněk: Proč při něm méně a hůře spíme?

27.05. 11:59

Taky se vám hůř usíná, když je Měsíc v úplňku? Této záhadě se vědci věnují již hezkou řádku let, ale definitivní stanovisko stále nemají.

Co Češi dělají v posteli? Milostné hrátky střídá práce

17.05. 18:54

Co se milování týče, patří Češi k evropskému průměru. Podle průzkumů se v experimentování moc nevyžívají a nejčastěji s partnerem skončí v posteli. Kromě toho z postel často využívají také jako místo ke sledování filmů či vyřizování elektronické korespondence. Vynalézaví tedy moc nejsou.

reklama

Spěte nazí. Budete zdravější a odpočatější

16.05. 10:32

Zapomeňte na flanelová pyžama, noční košile nebo vytahaná trička. Nejlepší je podle vědců uléhat do postele na Adama či Evu. Pokud spíte nazí, snižuje se teplota vaší pokožky, což vede ke spalování kalorií, navíc upadáte do hlubšího spánku.

Ponocujete a prokrastinujete? Podle vědců jste inteligentní

15.05. 20:16

Pokud chodíte do postele pozdě a ráno později vstáváte, neměli byste ze sebe mít špatný pocit, ale právě naopak. Podle nového výzkumu se ukazuje, že ve skutečnosti jsou takoví lidé často inteligentnější než většina populace.

Nemůže v noci spát? Lékaři vymysleli techniku usínání

11.05. 20:09

Kdo by neměl rád spánek? Občas však v životě nastávají chvíle, kdy se nám ho nedostává, ačkoliv se sebevíc snažíme usnout. Počítání oveček nezabírá, sklenice vody nebo čerstvý vzduch nás také neuspí, a my nevíme, jak dál. Mezi lidmi se ale šíří nová metoda, která má člověka uspat do minuty. A podle…

Můžete sníst ve spánku pavouka?

28.04. 12:04

MAGAZÍN - Pro ty, kdo nejsou příliš velkými fanoušky pavouků, zveřejnili odborníci statistiky, z kterých naskakuje husí kůže. Zjišťovali totiž, jestli může člověk sníst ve spánku pavouka.

Trpíte na pravidelné noční můry? Omezte alkohol a změňte stravování

25.04. 21:29

MAGAZÍN - Snění je krásná věc. Tedy jen tehdy, pokud se nám zdají hezké sny a ne noční můry. V opačném případě je spánek nevítaný společník.

Máte sen, že vás znovu čeká maturita? Psychologové vysvětlují, co to znamená

Aktualizovali jsme 20.4.2017, 22:52, 20.04. 06:59

Řím - Zdát se nám může celá řada věcí, přesto se některé druhy snů opakují. Patří k nim například ten ze školního prostředí, kdy musíte složit nějakou zkoušku. Psychologové se blíže podívali na to, co právě tento "typ" snění znamená.

Mladým lidem ranní vstávání nesvědčí, může jim způsobit psychické problémy, varují vědci

11.04. 11:55

Mladí lidé by do práce nebo školy neměli chodit brzy ráno, ale naopak – měli by začínat až kolem jedenácté hodiny. Tvrdí to výzkumníci z University of Nevada, kteří se ve své studii zaměřili na to, jak začátek výuky souvisí s výkonností studentů.

Proč je zdravé spát ve tmě? Mozek se nemá šidit, hrozí i vážné nemoci

Aktualizovali jsme 6.4.2017, 15:15, 05.04. 10:04

Přestože většina z nás spí právě v noci, kdy je tma, paradoxně často ve tmě neusíná. Stačí zapnutá televize, svítící telefon v ruce, rozsvícená lampička nebo pouliční osvětlení svítící až do ložnice, to vše má negativní dopad na naše zdraví a psychiku při usínání.

Jak bojovat s nespavostí? Počítání oveček nefunguje, tvrdí odbornci

03.04. 12:50

Londýn - Jak je to s prášky na spaní a pomůže sklenka něčeho tvrdšího opravdu usnout? Britští lékaři se pokusily vyvrátit některé z mýtů kolem spánku.

Nedostatek spánku způsobuje hádky na pracovišti, zjistili vědci. Narušuje to chod firem

01.04. 13:37

Londýn - O spánku už byly napsány tisíce studií, přesto o něm stále mnoho věcí nevíme. Vědci z Rotterdamské školy managementu nově zjistili, že nedostatek spánku mže vážně narušit chod firmy kvůli hádkám zaměstnanců.

Rozdíl mezi věrnými a nevěrnými lidmi? Pouhých 22 minut spánku, zjistili vědci

28.03. 08:11

Z dobrého spánku má člověk nesporné výhody, především mnoho elánu a dobrou náladu. Vědci teď zjistil, že naopak spánková deprivace vede k tomu, že má člověk sklon být nevěrný. Nedostatek spánku totiž výrazně ovlivňuje tu část mozku, která je zodpovědná za sebeovládání.

V neděli 26. března začíná letní čas 2017. Budeme spát o hodinu méně

24.03. 14:51

Praha - Pozor, v noci na neděli se mění čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o hodinu dopředu, takže si pospíme o hodinu méně. Letní čas skončí 26. října. Má taková změna v dnešní době ještě smysl? Vášnivé debaty pokračují.

Co se děje s neurony během spánku? Vědci odhalili tajemství spojené s lidským mozkem

19.03. 12:04

Řím - Nová studie ukončila letitou diskusi o úloze spánku. Nadbytečné informace, které se během dne nahromadily v paměti, během zdřímnutí zmizí, aby daly prostor novým zkušenostem a optimalizovaly energetickou spotřebu mozku.

Poruchy spánku mohou poškodit zdraví. Problémy trápí téměř polovinu populace

13.03. 14:49

Praha - Spánkem strávíme přibližně třetinu života. Pokud není kvalitní a pravidelný, může zanechat negativní stopy na našem zdraví i celkové pohodě. Problémy se spánkem ale nejsou ničím výjimečným, postihují až 45 % lidí po celém světě. Důležitost zdravého spaní každoročně připomíná Světový den…

Muž ze Slovenska už pět let v noci nespí. Mohlo by ho to zabít

15.02. 08:40

Bratislava - Tibor Dančo ze Slovenska nemá jednoduchý život. Lékaři mu zjistili spánkovou poruchu dýchání, která by ho mohla zabít. Proto už více než pět let ani jednu noc nespal.

Neuvěřitelný lidský mozek: Ve spánku zapomínáme. A to je moc dobře, vysvětlují vědci

08.02. 08:41

Vědci zveřejnili novou studii, která se týká výzkumu jemných změn v lidském mozku, které probíhají, když spíme. Ukázalo se, že v té době dochází k omezení nervových spojů a to dokonce až o pětinu. Kvůli tomu v noci zapomínáme. Ale nebojte se, je to pro nás dobré. Díky tomu jsme totiž ráno schopni…

Erotické sny mohou představovat problém. Kdy vyhledat lékaře?

31.12. 13:15

Praha – Sny jsou pro člověka záhadou od nepaměti a ani v dnešní době vědeckého a medicínského pokroku je neumíme zcela vysvětlit. Obzvlášť erotické snění dokáže naši psychiku nabourat a ačkoli sex už není takové tabu jako před 100 lety, řada lidí má výčitky svědomí. Typickým příkladem může být sen,…

Nedostatek spánku nás stoji stamiliardy? Čtětě netradiční průzkum

19.12. 19:52

Washington - Spánek považuje každý z nás za samozřejmost a i když se vědci dosud nedokázali přesně shodnout, k čemu vlastně slouží, jisté je jen jedno - potřebujeme ho. Výzkumníci však nyní zjistili, že kvůli němu přichází ekonomika o stamiliardy dolarů.

Jak na kvalitní spánek? Vědci přišli s jednoduchým nápadem

19.11. 11:03

New York - Pokud se člověk chce v noci dobře vyspat, pak by si měl přestat neustále hrát s mobilních telefonem, varují vědci.

Lékař vymyslel novou metodu usínání. Zabere do minuty

26.10. 17:33

Phoenix - Máte problém s usínáním? Věřte, že nejste sami. Možná je tu ale řešení. Vymyslel ho americký lékař a spisovatel Andrew Weil, a podle řady reakcí skutečně funguje.

Začít pracovat před 10. hodinou vyvolává únavu a stres, tvrdí vědci

01.10. 10:38

Řím - Pokud musíte ráno brzy vstávat do práce, a cítěte se tak pod psa, není divu. Chodit do zaměstnaná před 10. hodinou vyvolává únavu a stres, zjistili vědci. Na novou studii upozornil italský list La Repubblica.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací