Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Českou armádu čeká 142 cvičení v zahraničí

Pietního aktu se zúčastnili příslušníci 41. a 43. praporu 4. brigády rychlého nasazení
Pietního aktu se zúčastnili příslušníci 41. a 43. praporu 4. brigády rychlého nasazení
Foto: Ministerstvo obrany ČR

Praha - Česká armáda plánuje pro letošní rok 142 cvičení v zahraničí, tedy víc než loni, kdy jich bylo v plánu 113. Plán vojenských cvičení na letošek odráží čtyři priority české armády, a to přípravu k nasazení v operacích, rozvoj pohotovostních sil, zvyšování schopností a bilaterální a regionální spolupráci.

Vojáci budou vedle evropských zemí cvičit například ve Spojených státech, v Kanadě, v Jordánsku, v Nigeru a Burkině Faso a v Gruzii. V Česku se má konat obdobný počet vojenských cvičení jako minulý rok.

Podle informace, kterou dnes projednali poslanci, se v ČR uskuteční 69 vojenských výcviků, loňská zpráva pojednávala o 70 cvičeních. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) uvedla, že na cvičení je v rozpočtu 151,9 milionu korun.

"Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou klíčovým nástrojem k dosažení potřebné úrovně připravenosti sil a prostředků resortu ministerstva obrany k obraně České republiky a spojenců," stojí v informaci. Cvičení slouží také k ujištění spojenců o platnosti závazku kolektivní ochrany a k demonstraci schopností a odhodlání Severoatlantické aliance k vlastní obraně.

Mezi poměrně nákladná cvičení patří výcvik v Norsku pojmenovaný Trident Juncture 2018, kterého se zúčastní 200 českých vojáků protiletadlového raketového pluku. Náklady se odhadují na 26,3 milionu korun. Ještě početnější zastoupení bude mít Česko na cvičení Lampart v Polsku. Na výcvik armád zemí visegrádské čtyřky by mělo odjet 650 českých vojáků. Bude stát podle odhadů 16,7 milionu korun. Do afrického Nigeru a Burkiny Faso odjedou čtyři příslušníci speciálních sil.

Témata:  Armáda České Republiky Karla Šlechtová EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 15:21

Maďarsko představilo své priority pro předsednictví v Radě EU

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy