Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pstruzi, kteří žijí ve vodě kontaminované pervitinem, si vytvoří závislost

Ryby
Ryby
Foto: Pixabay

Pstruzi, kteří delší dobu žijí ve vodě kontaminované pervitinem, se stanou na droze závislí. Po jejich přemístění do jiného prostředí se na nich projevují abstinenční příznaky. Vyplývá to výzkumu týmu vědců z České zemědělské univerzity v Praze a z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jejich zástupci o tom ČTK informovali v tiskové zprávě.

Výzkum se zaměřil na to, jak psychoaktivní látky, jako například antidepresiva nebo analgetika, působí na živočichy. Chemikálie se dostávají do řek a rybníků z odpadních vod. Vědci zjistili, že pstruzi, na které působil metamfetamin, začali vyhledávat jeho zdroj a snížili svoji pohybovou aktivitu."S přítomností psychoaktivních látek ve vodním prostředí může souviset i ztráta zájmu o příjem potravy nebo utlumení únikových reakcí před predátory,“ uvedl vedoucí výzkumu Pavel Horký z Katedry zoologie a rybářství ČZU.

Vědci své poznatky publikovali v odborném časopisu Journal of Experimental Biology za podpory Grantové agentury České republiky. Zjistili mimo jiné, že látky obsažené v pervitinu ovlivňují u pstruhů nervovou soustavu podobně jako u lidí.

Pervitin je v České republice velmi oblíbenou drogou, což dokládá i jeho častá přítomnost v řadě monitorovaných lokalit vodních toků. Jeho nejvyšší koncentrace byly nalezeny v místech, kam přitékají komunální odpadní vody z čističek.

Témata:  ryby věda drogy

Aktuálně se děje

8:45

Ukrajinská armáda stahuje z bojiště americké tanky Abrams

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy