Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf WHO přestřelil. Tchaj-wan požaduje omluvu za urážky

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Tchaj-wanská diplomacie oznámila, že požaduje omluvu za "zbytečné a pomlouvačné" vyjádření, které pronesl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO se stala terčem kritiky mimo jiné ze strany USA kvůli zvládání situace kolem šíření koronaviru. Ghebreyesus, který je Etiopan, v této souvislosti ale obvinil Tchaj-wan, že podle jeho slov stojí za rasistickou kampaní jak proti němu, tak i proti dalším Afričanům.

"Bez ověření faktů Tedrosova neprokázaná a nepravdivá obvinění nejenže nejsou založena na realitě, ale navíc vážně poškodila naši vládu a náš lid," uvedla dnes tchaj-wanská diplomacie v prohlášení. "Tyto urážky a pomluvy jsou extrémně nezodpovědné," dodala.

Šéf WHO zaútočil na Tchaj-wan, když odpovídal na otázku ohledně kritiky, které se Světové zdravotnické organizaci dostává od amerického prezidenta Donalda Trumpa i dalších světových vůdců. Za "kampaní proti němu" prý stojí Tchaj-wan, řekl Ghebreyesus doslova. "Tento útok přichází z Tchaj-wanu. Ministerstvo zahraničí o této kampani ví a nedistancovali se od ní," uvedl. Ve svém vyjádření šéf WHO rovněž vyzval USA a Čínu, aby lépe spolupracovaly neboť podle něj hrozí, že se pandemie změní v ještě větší krizi.

Tchaj-wanský ministr zahraničí patří ke kritikům toho, jak WHO zvládá současnou pandemii. Rovněž kritizuje i fakt, že Tchaj-wanu nebylo umožněno stát se členem Světové zdravotnické organizace. Ostrov totiž zástupci WHO považují za součást Číny. O jakých rasistických útocích ale Ghebreyesus hovořil, ale není jasné, poznamenala agentura Bloomberg.

Prohlášení šéfa WHO zkritizovala i tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, Tchaj-wan podle jejích slov odmítá jakoukoli formu diskriminace. "Dlouhá léta jsme vyloučeni z mezinárodních organizací a víme lépe, než kdokoli jiný, jaké to je být diskriminovaný a izolovaný," uvedla prezidentka. "Jestliže generální tajemník Tedros ustojí tlak z Číny a přijede na Tchaj-wan, aby viděl naše úsilí v boji s covid-19, uvidí, že těmi skutečnými oběťmi nespravedlivého zacházení jsou Tchaj-wanci," dodala.

Tchaj-wan patří k oblastem, kde se podařilo dostat pandemii pod kontrolu a vysloužil si tak pochvalné reakce z celého světa. Ostrov dosud eviduje 379 případů nakažených a pět úmrtí.

Peking považuje tento fakticky nezávislý ostrov za svou vzbouřenou provincii. Tchaj-wanská vláda to odmítá s tím, že jsou nezávislým, svrchovaným národem. Jak napsala BBC, protože i WHO označuje Tchaj-wan za součást Číny, tchaj-wanské úřady nemají přístup k některým důležitým prohlášením expertů a jsou vyloučení rovněž ze všech briefingů týkajících se pandemie. Protože nemají potřebné informace včas, jsou ohroženy životy obyvatel, tvrdí tchaj-wanští představitelé. Světová zdravotnická organizace to ale odmítá.

Témata:  Tchaj-Wan WHO Cchaj Jing-wen COVID-19 koronavirus Čína Donald Trump

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 17:26

Piráti rázně odmítli návrh lidovců na zvýšení důchodových odvodů pro bezdětné

Piráti jednoznačně odmítají návrh lidovců na zvýšení důchodových odvodů pro bezdětné. Podle nich je tento záměr kontroverzní, neboť postihuje lidi bez potomků, aniž by vedl k vyšší porodnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy