Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci jako spása světa nebo nahradí Evropany? Na obzoru je nový nápad, jak se vypořádat s migranty, ale ...

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Praha - Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se pozastavil nad několika nápady, jak by mohli migranti pomoci Evropě. Předně je považuje za naivní a varuje, že by nás v budoucnu mohli i nahradit.

Křečka zaujala glosa v kulturním čtrnáctideníku A2, kde autor J. Malík píše o migrantech. "Podstatná část českého národa o nenáviděných imigrantech tvrdí, že „neumějí makat" či že „se tam jen válej a nedělají nic", uvádí autor na počátku svého textu a dodává: "Tihle všeználci by měli do zemí jihu, z nichž imigranti utíkají, vyrazit a vyzkoušet si tamní živobytí. Putovat se džberem kilometry k nejbližší vodě horkem afrického Sahelu. Nadýchat se pesticidů při otrocké dřině na plantážích. Dolovat kobalt, který končí v našich mobilech. Zkusit žít za dolar na den jako skoro dvě miliardy lidí. Je skutečně divné, že tito lidé odcházejí do zemí blahobytu?"

Křeček se ale ptá, kde jsou ti uprchlíci před válkou, kde jsou ty rodiny zachraňující holý život útěkem z pekla válečných konfliktů? "Nikde. Útěk před horkem Sahelu a pesticidy je sice pochopitelný, ale právo na azyl osobám postiženým válečnými útrapami to neodůvodňuje. Je dobře, že nám autor příčinu ekonomické migrace tak zřetelně a sugestivně vyjevil," odpovídá si na blogu na aktualne.cz. Tím to ale nekončí.

Malík dále píše: "Viníky neutěšeného stavu světa jsou bohaté země...., ale jako bychom si nechtěli připustit, že na seznamu cizopasníků figuruje také Česko. Češi se sice přímo nepodíleli na historické kolonizaci, která je příčinou řady světových politických problémů, ale dnes trvalá nadspotřeba ničí chudý Jih. Naše republika má jednu z největších ekologických stop na hlavu. I obyvatelé České republiky oteplují planetu, způsobují vysychání jezer a vymírání moří, i kvůli nám hoří pralesy."

"Namísto nenávisti vůči těm, kteří kupodivu míří „za lepším" bychom se všichni na Severu měli rychle zasadit o změnu světa.....Pokud by se odstranilo nesmyslné bohatství a neúnosná chudoba, skončila by i obávaná migrace," pokračuje Malík.

Křeček podle svých slov souhlasí s autorem, pokud jde o problémy současného světa. "Ale jeho představa, že imigranti budou naši spojenci ve snaze o odstraňování ekologických stop, v zastavení oteplování planety a vůbec v „cizopasení" Česka a Evropy, je naivní. Přece právě proto, že v Evropě žijeme tak jak zde žijeme, v té „zemi blahobytu", možná díky oním ekologickým stopám a oteplování planety, k nám imigranti přicházejí. Nikoliv proto, aby spolu s námi odstranili nesmyslné bohatství, ale aby se na něm podíleli, pokud nás přímo nechtějí v jeho užívání nahradit. Nepochopení této zjevné skutečnosti představuje jeden ze základních omylů, tzv. „moderní levice" v přístupu k problémům společnosti a světa," varuje Křeček.

Témata:  uprchlíci Stanislav Křeček

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

27. dubna 2024 15:39

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy