Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Učitelská platforma vyzvala vítěze voleb, aby nepovažovali školství za okrajové

Školství, ilustrační fotografie.
Školství, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Spolek Učitelská platforma dnes vyzval politické strany, které jednají o vzniku nové vlády, aby nepovažovaly ministerstvo školství za okrajové. Podle sdružení vítězové sněmovních voleb nyní neoznačují tento úřad za klíčový, což není správné.

Budoucího ministra školství podle spolku čekají důležité úkoly, jako je modernizace školství, řešení nedostatku učitelů a jejich vzdělávání či navýšení peněz pro školství. ČTK o tom informovala předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.

Spolek Učitelská platforma sdružuje vyučující z mateřských, základních, středních, vyšších odborných a základních uměleckých škol. V těchto školách pracuje v ČR podle statistik ministerstva školství kolem 185.000 pedagogů. Spolek má asi 1300 členů. Jeho cílem je aktivní zapojení do jednání s ministerstvem školství a dalšími organizacemi tak, aby školy mohly připravovat žáky co nejlépe na budoucnost. Platforma mimo jiné podporuje požadavky na zvýšení kvality výuky na pedagogických fakultách a vyšší propojenost s praxí.

Podle Mazancové musí politici považovat vzdělávání za prioritu, aby se Česko mohlo stát úspěšnou zemí. "Považujeme za nutné navázat na práci současného ministra Roberta Plagy (za ANO), který udělal i navzdory premiérovi (Andreji Babišovi) důležité změny," řekla. Politici, kteří jednají o nové vládě, by podle ní měli k obsazení pozice ministra školství přistupovat s největší odpovědností.

Volby do Sněmovny vyhrála koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09. S třetí koalicí Pirátů a STAN se dohodla na úmyslu podepsat do 8. listopadu vládní koaliční smlouvu. Diskuse o obsazení resortů zatím strany označují za předčasné, v médiích se ale už o možných budoucích ministrech spekuluje. V případě ministerstva školství se objevuje jméno místopředsedy STAN Petra Gazdíka, lidovce Marka Výborného nebo Martina Baxy z ODS.

Učitelská platforma nastínila úkoly, které by podle ní měly být součástí koaliční smlouvy i prohlášení vlády. Očekává, že nový ministr školství bude usilovat o naplnění Strategie vzdělávání do roku 2030+, kterou připravil úřad pod vedením Plagy. Mělo by se pokračovat v modernizaci učebních plánů a měla by se schválit novela zákona o pedagogických pracovnících, která by zafixovala platy učitelů na 130 procentech průměrné mzdy, uvedl spolek. Schvalování této novely Sněmovna v uplynulém období nedokončila.

Mezi dalšími úkoly jmenovala platforma třeba kariérní řád učitelů, zajištění většího množství školních psychologů a speciálních pedagogů, proměnu oborové strukturu škol a podporu práce ředitelů. Výzvou pro budoucího ministra bude také komunikace s učiteli v praxi a odborníky.

"Ministerstvo v minulosti často nedokázalo vysvětlit důvody změn, které chtělo provést. Takže motivace ke změnám byla minimální. To je dluh všech předchozích ministrů, a pokud ministerstvo nebude umět vysvětlit smysluplnost svých záměrů, může na modernizaci vzdělávání zapomenout,” dodala Mazancová.

Témata:  školství koalice Spolu (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti) Starostové a nezávislí Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 21:42

Soud zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy