Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Experti mají jasno: WHO a Čína mohly v úvodu pandemie jednat rychleji

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Čína mohly na počátku šíření koronaviru jednat rychleji. Vyplývá to z předběžné zprávy nezávislé komise, jejímž úkolem bylo posoudit světovou reakci na pandemii covidu-19. Šíření viru ve světě podle ní bylo možné zpomalit zavedením přísných opatření, příliš mnoho zemí ale "ignorovalo signály" o závažnosti situace.

Čínské centrální i regionální úřady provincie Wu-chan podle komise mohly loni v lednu uplatňovat mnohem přísněji opatření, která přijaly proti šířením viru SARS-CoV-2. Světová zdravotnická organizace pak mohla v loňském roce vyhlásit globální stav zdravotní nouze dříve než 30. ledna. Otázkou podle autorů zprávy je i to, zda neměla WHO dříve než 11. března použít slovo pandemie, aby tak upozornila na závažnost situace.

"Světový pandemický výstražný systém není pro daný účel vhodný," uvedla v předběžné zprávě komise, které předsedají bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková a někdejší liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová. WHO podle ní nemá dostatek pravomocí, aby mohla efektivně čelit výzvám, jakou je pandemie covidu-19.

Zpráva vyzývá k "celosvětovému restartu". Doporučení, jak dál postupovat, by měla komise poskytnout v konečné zprávě, kterou předloží ministrům zdravotnictví členských zemí WHO letos v květnu.

WHO čelí od počátku loňského roku kritice za údajně pomalou reakci na šíření viru SARS-CoV-2, který se objevil poprvé na konci roku 2019 v Číně. Agentura AFP připomíná i to, že se WHO dlouho zdráhala doporučit zakrývání úst a nosu jako opatření proti šíření koronaviru. Končící americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil Čínu, že tajila informace o koronaviru a šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, že se příliš poddává vůli Pekingu.

Koronavirem se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo na světě přes 95 milionů lidí, úmrtí s covidem-19 evidují státy světa více než dva miliony.

Témata:  WHO Čína COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

4. května 2024 8:22

Morawiecki si kopl do EU. V Polsku vzbudila jeho slova pozdvižení

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

VIDEO: Píseň slavící diktátora Kima se stala hitem TikToku. Skladba má nové, alarmující poselství

VIDEO: Píseň slavící diktátora Kima se stala hitem TikToku. Skladba má nové, alarmující poselství

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.