Články k tématu: Jeruzalém

Neklidný rok 2018? Čtyři bezpečnostní hrozby, kterým svět bude čelit

Aktualizovali jsme 5.1.2018, 22:11, 05.01. 08:05

Washington - V roce 2017 čelil svět mnoha bezpečnostním výzvám. Severokorejské jaderné vyhrožování, neuspokojivá situace na Ukrajině, konflikt mezi Íránem a Saúdskou Arábií, atd. Některé mise se podařilo úspěšně dokončit, např. poražení Islámského státu v oblasti Blízkého východu. To však ale…

Už žádné ústupy Palestincům? Izrael zpřísnil podmínky pro územní změny v Jeruzalémě

02.01. 11:08

Jeruzalém - Izraelští poslanci schválili nové znění zákona o Jeruzalému. Změna zpřísňuje podmínky pro případné územní ústupky Palestincům. Pro přenechání jakékoli části města Palestincům bude nutné získat nejméně 80 ze 120 poslaneckých hlasů. V původním znění stačila prostá většina.

Guatemala následuje USA, přemístí velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma

25.12. 09:03

Ciudad de Guatemala - Guatemalský prezident Jimmy Morales vydal pokyn k přesunu velvyslanectví této středoamerické země v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. O záležitosti hovořil s izraelským premiérem, časovou lhůtu pro přesun amabasády ale neupřesnil.

reklama

USA chtějí poděkovat 65 zemím, které nepodpořily nepodpořily rezoluci proti Jeruzalému

22.12. 12:39

New York - Spojené státy chtějí poděkovat zemím, které ve čtvrtek abstenovaly, zdržely se nebo hlasovaly proti rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzující rozhodnutí Washingtonu uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. ČR je mezi zeměmi, které se hlasování zdržely.

Iniciátoři rezoluce o Jeruzalému oslavují, Trump by měl změnit své rozhodnutí, žádá Erdogan

21.12. 21:25

New York - Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová ocenila všechny státy, které během dnešního hlasování v OSN o rezoluci k Jeruzalému byly proti, případně se jako například Česká republika zdržely. Izrael s rezolucí nesouhlasí, naopak palestinské vedení ji považuje za své vítězství. Rezoluce,…

Valné shromáždění OSN rezolucí odsoudilo rozhodnutí USA o Jeruzalému

21.12. 20:19

New York – Spor kvůli Jeruzalému dál pokračuje. Valné shromáždění OSN na dnešním mimořádném zasedání přijalo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje rozhodnutí Spojených států uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. 

Spojené státy vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Jeruzalémě

18.12. 21:13

Washington - Spojené státy dnes vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která měla odsoudit uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Spor o Jeruzalém trvá: Bude použita rezoluce jako za korejské války?

18.12. 15:46

Dubaj/New York - Rada bezpečnosti OSN by dnes mohla hlasovat o rezoluci týkající se rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému. Jestliže USA využíjí svého práva veta, může se palestinská samospráva podle arabského tisku obrátit ještě na Valné shromáždění OSN.

Turecko chce ve východním Jeruzalémě otevřít ambasádu

17.12. 19:02

Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít tureckou ambasádu ve východním Jeruzalémě jako hlavním městě palestinského státu.

Indonésie vyzývá k bojkotu amerického zboží

17.12. 10:15

Jakarta - Muslimští duchovní v Indonésii dnes vyzvali k bojkotu amerického zboží na protest proti rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Nigerijec pobodal dva turisty, mstil se za uznání Jeruzaléma

17.12. 08:59

Libreville - Nigerijec dnes v metropoli afrického Gabonu nožem pobodal dva dánské občany. Podle svědků křičel Alláhu akbar (arabsky bůh je veliký).

OSN navrhuje rezoluci proti Trumpovu rozhodnutí o Jeruzalémě

16.12. 22:14

New York - Rada bezpečnosti OSN zkoumá návrh rezoluce stanovující, že jakékoliv rozhodnutí o statusu Jeruzaléma nemá právní důsledky a musí být odvoláno.

V Berlíně se konala demonstrace na podporu Palestiny

15.12. 20:46

Berlín - V německé metropoli se dnes konala propalestinská demonstrace. Berlínská policie na ní ale zakázala vlajky Spojených států a Izraele. Policisté, kteří mají k dispozici tlumočníky, si ilegální projevy a celou protestní akci natáčejí.

Státy EU na status Jeruzaléma názor nezměnily

15.12. 08:04

Brusel - I poté, co Spojené státy uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele, lídři zemí Evropské unie nezmění svou pozici. Shodli se na tom při dnešním večerním jednání.

Přesun americké ambasády do Jeruzaléma prý může trvat několik let

13.12. 20:57

Washington/Jeruzalém - Přesun amerického velvyslanectví z Tel Avivu se možná nestihne za tři roky, tedy ve stávajícím mandátu prezidenta Donalda Trumpa.

Uznejte Jeruzalém za metropoli Palestiny, žádá svět Erdogan

13.12. 11:56

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval světové mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny. Americký prezident Donald Trump se minulý týden rozhodl uznat Jeruzalém za metropoli Izraele.

Neobvyklý protest proti USA: Turečtí vesničané se "zakousli" do Trumpa

12.12. 12:59

Ankara - Protesty proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako metropoli Izraele mají různou podobu. Například strážci vesnic v jihoturecké provincii Antalya se demonstrativně zakousli do tuřínu.

Putin a Erdogan varují: Uznání Jeruzaléma destabilizuje Blízký východ

12.12. 08:02

Ankara/Káhira - Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako metropoli Izraele vede k destabilizaci situace na Blízkém východě. Shodují se na tom prezidenti Ruska a Turecka.

Radikální muslimové v Jakartě pálili vlajky Izraele i Trumpa

11.12. 11:27

Jakarta - Ve světě i dnes pokračují protesty muslimů, které vyvolalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako metropoli Izraele. Stovky radikálů v Jakartě pálily fotografie Trumpa a americké či izraelské vlajky.

Netanjahu přijel do Bruselu. Chce přesvědčit evropské lídry, aby uznali Jeruzalém

11.12. 11:23

Brusel - Do Bruselu dnes přijel izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Před jednáním ministrů zahraničí zemí EU řekl, že doufá, že většina zemí unie uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Izrael je teroristický stát, který vraždí děti, soptí Erdogan

10.12. 17:02

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan patří ke kritikům rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Dnes na kongresu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prohlásil, že Izrael je teroristický stát, který vraždí děti.

Liga arabských států odsoudila uznání Jeruzaléma, Libanon chce na USA uvalit sankce

10.12. 10:09

Káhira - Ministři zahraničí Ligy arabských států (LAS) odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Jen hrstka z nich na mimořádném summitu v Káhiře ale přišla s konkrétními návrhy, jak krokům Washingtonu čelit.

O Pence nemá zájem Egypt ani Palestina. Nesejde se s ním imám ani papež koptské církve

09.12. 16:47

Káhira - Imám káhirské mešity Al-Azhar se odmítl sejít s americkým viceprezidentem Mikem Pencem při jeho nadcházející návštěvě Egypta. Schůzku zrušil rovněž papež egyptské koptské církve Tavadros II. Jde o další reakce na rozhodnutí šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o Jeruzalému.

Při protestech proti Trumpovi v Gaze jsou první oběti

08.12. 16:50

Gaza - Při dnešních střetech demonstrantů s izraelskými vojáky zahynuli v Gaze dva Palestinci. Jedná se o první hlášené oběti nepokojů, které rozpoutalo kontroverzní rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa udělat z Jeruzaléma hlavní město Izraele. Jako první zemřel 30letý Mahmúd Masrí,…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací