Články k tématu: Španělsko

Společnost by brutálně zchudla. Španělský ministr varuje Katalánsko před referendem

18.09. 17:25

Madrid - Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos dnes varoval Katalánce, že se získáním nezávislosti by prudce zchudli a vzrostla by nezaměstnanost. Myšlenka samostatného Katalánska je podle něj tak "iracionální", že ji investoři, kapitálové trhy ani země platící eurem vůbec nepovažují za…

Uprchlíci se dál snaží dostat do Evropy, hledají ale nové cesty. Tlak na Španělsko roste

18.09. 16:37

Brusel - Frontex minulý měsíc zaznamenal 12.200 nelegálních přechodů vnější hranice EU. Za prvních osm měsíců letošního roku se do EU pokusilo dostat 142.700 osob, což je přibližně o dvě třetiny méně než za stejné období loni. Nejvážnější je situace v Itálii, roste tlak na Španělsko.

Premiér Katalánska může kvůli referendu skončit ve vězení

17.09. 20:42

Madrid - Španělský vrchní státní zástupce José Manuel Maza pohrozil, že by katalánský premiér Carles Puigdemont mohl kvůli referendu skončit ve vězení. Madridu považuje plebiscit plánovaný na 1. října za nezákonný.

reklama

Stovky katalánských starostů vzkázaly Madridu, že referendum uspořádají

16.09. 17:02

Barcelona - Přes 700 starostů katalánských měst a obcí se dnes v Barceloně sešlo na mítinku, který měl ujistit o jejich trvající ochotě uspořádat referendum o nezávislosti. Madrid chce plebiscitu zabránit stůj co stůj.

Při výbuchu plynu v Barceloně bylo zraněno 21 lidí

16.09. 15:37

Barcelona - V jednom z barcelonských pekařství dnes ráno explodoval plyn, po prvním velkém výbuchu následoval ještě jeden menší. Zranění utrpělo 21 osob.

Madrid hodlá převzít kontrolu nad většinou rozpočtu Katalánska. Referendum nebude, volá Rajoy

15.09. 22:43

Barcelona - Referendum v Katalánsku nebude a španělská vláda bude pokračovat v akcích, které už proti jeho konání zahájila. V Barceloně to dnes zopakoval španělský premiér Mariano Rajoy. Informoval o tom deník El País.

Katalánští lídři chtějí diskuzi o referencu, Madrid jim zablokuje peníze

15.09. 16:20

Madrid - Katalánští separatisté chtějí uspořádat referendum 1. října, čemuž chce Madrid zabránit za každou cenu. Dnes katalánský premiér Carles Puigdemont poslal premiérovi Marianu Rajoyovi a králi Felipemu VI. dopis s výzvou k dialogu o plebiscitu.

Proč se chce Katalánsko oddělit od Španělska?

15.09. 12:37

Barcelona - Tři týdny před plánovaným referendem, který by mohl rozhodnout o ukončení 500 let staré politické unie, se ani španělská či katalánská vláda nechtějí zabývat argumenty pro a proti. Místo toho se soustředí na to, zda vůbec mají Katalánci právo na vystoupení.

Španělsko se prohýbá pod náporem migrantů, hraniční poty v Africe už neplní svou funkci

13.09. 08:53

Madrid - Španělsko je letos po Itálii a Řecku třetím nejvyhledávanějším cílem běženců. Od začátku roku do 11. září jich dorazilo už 15.473. Náporu čelí španělské enklávy Ceuta a Melilla v Maroku.

Španělsko evakuovalo barcelonský chrám, hrozil útok

12.09. 22:47

Barcelona - Policie dnes večer kvůli zaparkované dodávce v centru Barcelony u chrámu Sagrada Família nechala evakuovat slavný chrám, uzavřela okolní obchody, přiléhající ulice a stanici metra.

Španělský ústavní soud pozastavil platnost zákona o oddělení Katalánska

12.09. 17:15

Madrid - Španělský ústavní soud dnes pozastavil platnost katalánského zákona, který představuje jakousi dočasnou ústavu pro případ, že se pro samostatné Katalánsko lidé vysloví v referendu. Proti plebiscitu je většina obyvatel Katalánska a 60 procent všech Španělů.

Facebook ve Španělsku dostal pokutu za shromažďování osobních dat bez souhlasu uživatelů

11.09. 21:14

Madrid - Společnost Facebook sbírá údaje o svých uživatelích ve Španělsku bez jejich řádného souhlasu, musí proto zaplatit pokutu 1,2 milionu eur (31,3 milionu Kč). Podle dnešních zpráv španělských médií tak rozhodl místní úřad pro ochranu osobních údajů (AEPD). 

V Barceloně se dnes slavil Den Katalánska, do ulic vyšly statisíce lidí

11.09. 20:56

Barcelona – Do ulic Barcelony dnes vyšly tisíce lidí, kteří si připomínali Den Katalánska. Největší akci uspořádala skupina Katalánské národní shromáždění (ANC) usilující o odtržení Katalánska, která počet jejích účastníků předem odhadovala na 450.000.

Katalánsko dnes slaví státní svátek, očekávají se demonstrace

11.09. 09:56

Barcelona - Španělská autonomní oblast Katalánsko dnes slaví státní svátek, takzvaný Den Katalánska. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont svolal manifestaci za referendum o nezávislosti regionu, které chce tamní vláda uspořádat 1. října. Do ulic ale zřejmě vyjdou i odpůrci odtržení od…

Katalánská města odmítají uspořádat referendum o nezávislosti

09.09. 13:51

Barcelona - Barcelona a nejméně dalších šest větších katalánských měst, jež zastupují třetinu katalánské populace, odmítají poskytnout obecní prostory k pořádání říjnového referenda o samostatnosti Katalánska.

Madrid hodlá obvinit katalánské poslance kvůli schválenému referendu o odtržení

07.09. 15:46

Madrid - Katalánský parlament ve středu schválil zákon o plebiscitu, konat se má 1. října. Madrid chce hlasování zabránit. Španělský generální prokurátor už připravuje obvinění některých katalánských politiků.

Katalánsko šermuje zákonem o referendu, Madrid zuří

06.09. 16:41

Madrid/Barcelona - Separatisté, kteří plánují na 1. října plebiscit o nezávislosti Katalánska, dnes prosadili na program jednání parlamentu této autonomní oblasti hlasování o zákonu o referendu. Rozzlobená reakce Madridu na sebe nenechala dlouho čekat.

Madrid chce Katalánsku zatrhnout referendum o nezávislosti, mluví i o zabavení hlasovacích uren

05.09. 10:58

Madrid/Barcelona - Španělská vláda je připravena zabránit konání referenda o nezávislosti Katalánska, i kdyby měla kvůli tomu zabavit hlasovací urny. Šéfka katalánské separatistické aliance už pohrozil, že lidé vyjdou do ulic.

Migranti jsou za vodou. Mají náhradu za Calais, i peníze a mobily

Aktualizovali jsme 4.9.2017, 22:30, 04.09. 10:21

Bilbao – Francouzské úřady už na konci roku 2016 úplně srovnaly se zemí nechvalně proslulý uprchlický tábor v Calais přezdívaný Džungle. Přestože se do oblasti začínají běženci po stovkách vracet, velké skupiny migrantů snažící se dostat až do Velké Británie si našly další město, u kterého…

Uprchlíci jdou přes mrtvoly. Radši by zemřeli, než aby zůstali doma

Aktualizovali jsme 31.8.2017, 22:45, 31.08. 15:43

Španělské přístavní město Tarifa je vzdáleno pouhých 14 kilometrů od afrického pobřeží a jde o nejjižnější bod pevninské Evropy. Není proto divu, že i tato oblast se dostala do hledáčku migrantů, kteří se pokoušejí z Afriky dostat do Evropy.

Boj proti pašerákům uprchlíků: Velení operace Sophia převezmou po Italech Španělé

31.08. 08:45

Řím - Velení nad operací Sophia dnes od Itálie převezme Španělsko. Od zahájení operace bylo ve Středomoří zatčeno přes 100 osob podezřelých z pašeráctví lidí a zachráněno kolem 40.000 migrantů. Ozývá se ale i kritika.

Útok v Katalánsku: Šéf regionální policie kritizoval Madrid za špatné předávání informací

29.08. 08:08

Barcelona - Šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero kritizoval systém předávání informací mezi katalánskou a španělskou národní policii.

Protituristické nálady ve Španělsku dosahují bodu varu

28.08. 10:08

Madrid - Mnoho Španělů je čím dál víc frustrováno armádou turistů, kteří berou útokem centra měst a zatěžují místní zdroje. A to bez ohledu na skutečnost, že cestovní ruch představuje zhruba 11 procent španělského hrubého domácího produktu.

Počet obětí útoku v Katalánsku se zvýšil na 16, v nemocnici zemřela žena z Německa

27.08. 14:07

Barcelona - Počet obětí atentátů v Katalánsku z minulého týdne se zvýšil na 16. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na katalánské ministerstvo zdravotnictví.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací