Články k tématu: Španělsko

Španělský premiér Rajoy chce v Katalánsku nové volby. Věří, že spraví současnou situaci

08.11. 14:05

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes hájil rozhodnutí Madridu převzít správu Katalánska, když tamní parlament koncem říjnu vyhlásil nezávislost regionu. Prosincové regionální volby podle něj zahájí novou politickou éru a v Katalánsku se obnoví normální situace.

V Katalánsku se koná generální stávka, omezilo to i dopravu

08.11. 10:00

Barcelona - V Katalánsku se dnes koná generální stávka. Vyhlásila ji Konfederace katalánských svazů (CSC), která sdružuje zaměstnance veřejné správy, školství či zdravotnictví.

Vědci se rozhodli vrátit ocenění kvůli postoji španělského krále ke Katalánsku

06.11. 21:15

Barcelona - Dva vědci chtějí na protest proti postoji krále Felipeho VI. ke katalánské krizi vrátit cenu udělovanou nadací španělské princezny. Informoval o tom španělský deník El Mundo. 

reklama

Katalánská nezávislost má novou posilu: Šéf protestní levice Podemos rezignoval, chce jednat se separatisty

06.11. 17:02

Barcelona - Albano Dante Fachin, šéf katalánské větve španělské protestní levicové strany Podemos, dnes rezignoval na svou funkci a s novou formací hodlá jít do voleb v koalici se separatistickými stranami.

Puigdemont a katalánští exministři byli podmínečně propuštěni z belgické vazby

06.11. 09:13

Brusel - Sesazený a posléze i obviněný katalánský expremiér Carles Puigdemont a čtyři bývalí ministři, kteří se v neděli ráno vydali belgické policii, byli dnes propuštěni za určitých podmínek.

Katalánci demonstrovali za propuštění vězněných politiků a aktivistů

05.11. 17:39

Barcelona - Tisíce lidí dnes vyrazily do ulic Barcelony a dalších katalánských měst, aby se dovolávaly propuštění vězněných členů sesazené regionální vlády.

Puigdemont a katalánští exministři jsou ve vazbě, dobrovolně se vydali belgické policii

05.11. 15:45

Barcelona/Brusel – Dnes ráno se obviněný katalánský expremiér Carles Puigdemont spolu se čtyřmi bývalými ministry vydal belgické policii. Mluvčí prokuratury Gilles Dejemeppe oznámil, že se pětice politiků vydala policii a že od 09:17 SEČ jsou oficiálně ve vazbě. 

Katalánští separatisté mohou ve volbách přijít o většinu, ukázal průzkum

05.11. 13:05

Barcelona - Katalánské separatistické strany mohou v předčasných volbách v regionálním parlamentu v prosinci přijít o absolutní většinu, která jim v říjnu umožnila jednostranně vyhlásit nezávislost.

Puigdemont vyzval katalánské separatisty, aby vytvořili volební koalici

04.11. 15:09

Brusel/Barcelona - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont dnes vyzval katalánské separatistické strany, aby vytvořily volební koalici.

Španělský soud chce po Belgii zatčení Puigdemonta

03.11. 21:59

Barcelona - Španělský soud dnes požádal belgické úřady o zatčení bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyř obviněných exministrů pobývajících v Bruselu.

Uvěznění katalánských exministrů? Puigdemont mluví o vážném útoku na demokracii

03.11. 13:31

Madrid - Uvěznění exministrů katalánské vlády, kterou před týdnem Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska, dále zkomplikuje politický problém tohoto autonomního regionu. Sesazený premiér Carles Puigdemont, který je nyní se čtyřmi exministry v Belgii, hovoří o "vážném útoku na…

Osm bývalých zástupců katalánské vlády poslal soud do vazby,

02.11. 20:20

Madrid/Barcelona - Soud ve Španělsku dnes vydal evropský zatykač na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se odmítli vrátit z Bruselu, kam odjeli po víkendovém sesazení regionální katalánské vlády Madridem.

Exčlenům katalánské vlády hrozí vězení, prokuratura pro ně žádá vazbu

02.11. 17:01

Madrid - Španělská prokuratura požádala vyšetřující soudkyni o uvalení vazby na osm z devíti členů odvolané katalánské vlády. Upřesnil předchozí informaci španělský deník El País.

V Madridu začal soud s bývalými lídry Katalánska

02.11. 11:51

Madrid/Barcelona - Za přísných bezpečnostních opatření a přítomnosti davu novinářů se v Madridu konají soudní výslechy se sesazenými nejvyššími představiteli Katalánska.

Separatistů se zmocnila panika, nezávislost Katalánska je v troskách

01.11. 15:54

Barcelona - Mezi katalánskými separatisty začaly zaznívat hlasy připouštějící, že vyhlášení nezávislé katalánské republiky selhalo. Úřady "nového státu" fungují v klidu dál pod dohledem španělské vlády, která převzala nad regionem dočasnou správu.

Katalánský premiér se chce bránit vydání do Španělska, Madrid může vydat evropský zatykač

01.11. 12:37

Brusel/Madrid - Španělská generální prokuratura si katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a 13 členů jeho bývalého kabinetu předvolala na čtvrtek k výslechu. Puigdemonst je momentálně v Belgii a bude se případnému vydání bránit.

Lidé v Katalánsku už chtějí klid, separatisté nevyhrají, myslí si Češka žijící v Barceloně

01.11. 10:14

Barcelona - Podle spisovatelky a překladatelky Moniky Zgustové, která žije v Barceloně, bylo zásadní chybou katalánské vlády, že dopustila konání referenda za neregulérních podmínek. Prosincové volby podle ní nevyhrají separatisté, protože lidé budou volit klid a jistotu.

Poměr sil v Katalánsku podle Zemana nesvědčí pro vznik nového státu

30.10. 22:24

Praha - Vyrovnaný poměr mezi počtem zastánců samostatného Katalánska a občany, kteří chtějí, aby region zůstal součástí Španělska, podle prezidenta Miloše Zemana ukazuje, že v Katalánsku nevzniká nový stát.

Španělský prokurátor obvinil katalánské vedení ze vzpoury. Trest za ni je až 30 let

30.10. 16:49

Barcelona - Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury, za kterou lze uložit až třicet let vězení. Důvodem jsou snahy o nezávislost Katalánska. Asi stovka lidí se dnes ráno shromáždila před katalánským rozhlasem v Barceloně,…

Sesazený katalánský ministr chtěl do práce, policie mu byla v patách

30.10. 11:41

Barcelona - Sesazený katalánský ministr pro územní rozvoj Josep Rull dnes ráno dorazil do práce. Záhy za ním přišli policisté s varováním, že se vystavuje trestnímu stíhání.

Madrid nasazuje "železnou Sorayu". Nejmocnější žena Španělska má postavit Katalánsko do latě

29.10. 16:32

Barcelona - Nejmocnější ženou Španělska je nyní Soraya Sáenzová (46). Místopředsedkyně centrální vlády a pravá ruka premiéra Mariana Rajoye se má na základě jeho pokynů pokusit uklidnit vzbouřené Katalánsko.

V Barceloně budou demonstrovat za jednotu Španělska

29.10. 13:37

Barcelona - Katalánská občanská společnost (SCC) na dnešek svolala do Barcelony demonstraci za jednotu Španělska. Bude dalším důkazem toho, jak jsou Katalánci v otázce nezávislosti rozdělení.

Katalánské odbory ohlásily na příští týden generální stávku

28.10. 21:39

Barcelona - Konfederace katalánských svazů (CSC) vyhlásil na období od 30. října do 9. listopadu generální stávku. Později dnes na svých stránkách svaz uvedl, že v pondělí stávka nebude a k ostatním dnům bude podávat informace s předstihem. CSC sdružuje zaměstnance různých sektorů - služeb, veřejné…

Madrid jmenoval do čela katalánské policie nekonfliktního velitele

28.10. 20:34

Barcelona - Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido jmenoval do čela katalánské policie Ferrana Lópeze (50), dosavadního zástupce odvolaného majora Josepa Lluíse Trapera. López je považován za nekonfliktního velitele uvnitř sboru.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace