Články k tématu: Španělsko

Europarlament bude ve středu diskutovat o násilí při katalánském referendu

02.10. 20:00

Štrasburk - Evropský parlament dnes v úvodu svého plenárního zasedání mimořádně zařadil do programu diskusi o násilnostech provázejících nedělní kontroverzní referendum o nezávislosti v Katalánsku; poslanci se tomuto bodu budou věnovat ve středu.

Katalánský premiér trvá na tom, že je referendum platné

02.10. 16:18

Barcelona - Šéf katalánské vlády Carles Puigdemont dnes uvedl, že do sporu Barcelony s Madridem po nedělním neoficiálním referendu o nezávislosti by se mělo vložit jako třetí strana mezinárodní společenství.

Smutný den, ale vše může být ještě horší, píše španělský deník o referendu

02.10. 15:36

Madrid/Barcelona - Katalánská a celostátní média komentují nedělní události kolem referenda o nezávislosti různě. Deník El País na začátku víkendu označil referendum za "výsměch", dnes ale obrátil.

reklama

Policejní násilí v Katalánsku? Mluvčí Evropské komise se vyhýbá jasné odpovědi

02.10. 14:47

Brusel - Evropská komise se v minulém týdnu k chystanému katalánskému referendu vyjadřovala jen vyhýbavě. Dnes prostřednictvím svého mluvčího Margaritise Schinase vyzvala k rychlému návratu od konfrontace k dialogu.

Katalánský premiér je lstivý, tvrdí komentátor. Hrozí druhá občanská válka?

02.10. 13:20

Brusel - Kvůli násilnostem, které provázely nedělní referendum v Katalánsku, se na Španělsko valí kritika, ozývají se ale i jiné názory. Komentátor Tunku Varadarajan pro server Politico napsal, že plebiscit byl platonským ideálem zmanipulovatelného hlasování. Šlo prý o napodobeninu demokracie,…

Další vztah Španělska a Katalánska? To je velká neznámá, uvádí BBC

02.10. 12:34

Londýn – Britská stanice BBC poukazuje na to, že budoucnost komplikovaného vztahu mezi Španělskem a Katalánskem je po nedělním neoficiálním referendu o nezávislosti regionu velkou neznámou. Výsledky zakázaného hlasování, jehož se zúčastnilo 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů, je…

Takhle se chovají diktátoři, ne demokraté. Německé média hodnotí referendum v Katalánsku

02.10. 11:44

Berlín - O katastrofě i ostudě pro Evropu nebo o diktátorských postupech vlády píší německé listy po nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Tomu se všemi prostředky snažila zabránit španělská policie.

Krize pokračuje: Katalánští separatisté vyzvali ke generální stávce, chtějí vyhlášení nezávislosti

02.10. 08:56

Barcelona – Odbory spolu s katalánskými separatisty vyzvali katalánskou vládu k vyhlášení generální stávky. Jde o reakci na policejní násilí, které doprovázelo nedělní hlasování o nezávislosti.

Získali jsme právo mít nezávislý stát, volá po referendu katalánský premiér

02.10. 08:45

Barcelona - Referenda o nezávislosti Katalánska, která se konalo v neděli, se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Celý svět se znepokojením sledoval především zásah policie, při kterém utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33…

Reerendum v Katalánsku skončilo, nejméně 760 lidí bylo zraněno

01.10. 21:15

Barcelona - V Katalánsku se po 20:00 SELČ podle plánu začaly uzavírat volební místnosti, ve kterých se od rána konalo referendum o nezávislosti autonomní oblasti. Zájem o plebiscit byl značný, navzdory brutálním zásahům španělské policie.

Postup v Katalánsku je přiměřený, zastala se policie španělská vicepremiérka

01.10. 16:31

Madrid - Španělská vicepremiérka Soraya Saénzová de Santamaría prohlásila, že policie zasáhla v Katalánsku proti dnešnímu referendu profesionálně a přiměřeně.

Španělská vláda se střílí do vlastní nohy, Čeští europoslanci kritizují brutální zásah v Katalánsku

01.10. 15:36

Praha/Barcelona - Čeští europoslanci kritizují zásahy španělské policie proti voličům v katalánském referendu o nezávislosti. Události v Barceloně odsoudil i bývalý prezident Václav Klaus.

Španělský stát dnes ztratil mnohem více než kdy dříve, zní z Katalánska

01.10. 14:53

Barcelona - Katalánský premiér Carles Puigdemont označil postup policie proti účastníkům dnešního referenda za "neoprávněný, nepřiměřený a bezohledný". Sám vhodil svůj hlasovací lístek v jedné z volebních místností poté, co policie zablokovala školu v obci Sant Julia de Ramis na severu Katalánska,…

V Barceloně je to divoké: Policie použila gumové projektily, voliči utíkají. Několik osob bylo zatčeno

01.10. 13:11

Barcelona - Španělská policie dnes proti stoupencům nepovoleného plebiscitu o katalánské nezávislosti použila gumové projektily. Svědci hlásí zraněné, několik osob bylo zatčeno. Zájem o účast v referendu je na některých místech značný.

Lidé v Katalánsku se začínají scházet kvůli referendu o nezávislosti

01.10. 09:42

Barcelona - Katalánci dnes brzy ráno začali vytvářet fronty u míst, která mají sloužit jako volební místnosti pi dnešním referendu. Podle průzkumů podporuje nezávislost pouze kolem 40 procent Katalánců. Pro uskutečnění plebiscitu je nicméně většina obyvatel regionu, ve kterém žije zhruba 7,5…

Blíží se další občanská válka? A tentokrát v Evropě, zní z USA

Aktualizovali jsme 30.9.2017, 22:18, 30.09. 13:09

1. října, už tuto neděli, má proběhnout katalánské hlasování o nezávislosti. Katalánský parlament tvrdí, že pokud bude výsledkem „ano“, bude vyhlášena nezávislost do dvou dní. S takovým plánem vůbec nesouhlasí španělská vláda. Podle magazínu Foreign Policy napjatá situace se může vymknout kontrole…

Katalánský premiér chce jednat s Madridem. V Barceloně demonstrovaly tisíc lidí

30.09. 20:06

Barcelona - Katalánský premiér Carles Puigdemont požádal jen několik hodin před kontroverzním referendem o zprostředkování dialogu s ústřední vládou v Madridu. V centru Barcelony dnes demonstrovalo několik tisíc lidí za zachování španělské celistvosti.

Policie zmařila plán B katalánské vlády, pokusila se zmařit elektronické referendum

30.09. 14:26

Barcelona - Španělská policie dnes provedla razii v centru pro telekomunikace a informační technologie (CTTI) katalánské vlády, informoval deník La Vanguardia. Policie ani španělské ministerstvo vnitra zásah ale zatím nepotvrdily. Španělská vláda dnes také informovala, že policie znemožnila přístup…

Sporné referendum je za dveřmi: V Katalánsku je cítit napětí, lidé střeží volební místnosti

30.09. 10:02

Madrid - V Barceloně a okolí panuje před nedělním referendem napjatý klid. Vládnoucí katalánská koalice se zavázala, že v případě souhlasu s odtržením vyhlásí nezávislost na Španělsku do 48 hodin.

Do katalánského referenda zbývají už jen hodiny, Madrid a Barcelona se stále přou

29.09. 19:34

Madrid/Barcelona – Už za necelých 48 by měli Katalánci v referendu rozhodovat o své nezávislosti na Španělsku. Ani Madrid, ani Barcelona zatím neustoupily ze svých protichůdných pozic. Panují obavy z nepokojů a české ministerstvo zahraničí Čechům v Katalánsku doporučuje vyhnout se o víkendu místům…

V Barceloně zapečetili sklad s volebními urnami, bojí se zásahů z Madridu

28.09. 16:26

Madrid - Barcelonská městská policie zapečetila sklad s urnami, které měly být použity při nedělním referendu o katalánské nezávislosti. Zdroj z barcelonské policie sdělil deníku La Vanguardia, že policie má zadržet kohokoli, kdo se pokusí urny vyvézt ze skladu. Podle stanice BBC bylo také…

Lídr katalánské diplomacie přijel do Bruselu, hledá spojence kvůli referendu o nezávislosti

28.09. 14:42

Brusel/Barcelona - Šéf katalánské diplomacie Raül Romeva se dnes vydal do Bruselu, kde požádal Evropskou unii o podporu při chystaném referendu. Madrid plebiscit o nezávislosti Katalánska považuje za nelegální.

Referendum už za tři dny, Katalánsko je na nohou

28.09. 10:48

Barcelona - Do sporného katalánského referenda zbývají pouze tři dny a sotva někdo zná odpověď na otázku, zda se hlasování vůbec uskuteční. Separatistická vláda v Barceloně se chystá plebiscit uspořádat navzdory hrozbám Madridu.

Katalánská policie se bouří. Nechce obsadit školy, jak nařídil Madrid

27.09. 16:07

Barcelona - Vedení katalánského policejního sboru se nechce podřídit příkazu Madridu, aby před nedělním referendem o nezávislosti místní policisté obsadili budovy, kde se má hlasování konat. Informují o tom španělská média.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací